kormány;Karácsony Gergely;fővárosi önkormányzat;kezdeményezés;gyámság;

Amit a kormány engedett Tarlósnak, attól tiltják Karácsonyt

- Karácsony: Gyámság alá helyezné a kormány Budapestet

A főpolgármester szerint az itt élők egy éve pont a pénz elvonása, a fejlesztések elvétele, a város kezdeményezéseinek lesöprése ellen szavaztak.

Nem osztogatnak, hanem fosztogatnak – fakadt ki csütörtök esti Facebook-bejegyzésében Karácsony Gergely főpolgármester, így értékelve a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa (FKT) délutáni ülésén történteket. 

A Népszava tudósítása szerint azon a kormány megbízásából tárgyaló Fürjes Balázs, Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár, illetve Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes lényegében nem tudott megállapodni a várost érintő legfontosabb kérdésekben. Kiderült: a kormány pénzt nem ad a fővárosi fejlesztéseket, amelyeket viszont átvenne az önkormányzattól.

„Nehéz másként olvasni a mai FKT eredményét, hogy a kormány megpróbálja gyámság alá helyezni Budapestet”– szögezte le a főpolgármester.

Hozzátette: a főváros majd minden kezdeményezését elutasították, cserébe nagyjából azt ajánlották, hogy majd ők fizetik és valósítják meg a fejlesztéseket.

Budapest vezetője szerint mindezzel legalább öt gond is van:

  • A kormánynak nincs pénze. A fővárosnak sincs. Az adófizetőknek van. Köztük speciel a budapestiek vannak a legtöbben, hiszen itt termelődik meg a magyar GDP 36 százaléka. Vagyis ha bármit megvalósul azt az adófizetők, benne a budapestiek fizetik. Miként a magyar kormány nem egyenlő Magyarországgal, úgy az adófizetők pénzével sem bánhat úgy, mintha az övé lenne.

  • „Értem én a politikai szándékot a gyámság alá helyezéssel. Próbálják csökkenteni az ellenzéki önkormányzatok mozgásterét, a cselekvőképességünket, hogy aztán ujjal mutogathassanak és mantrázhassák: al-kal-mat-la-nok. A gond ezzel az, hogy valójában az önkormányzatiságot, mint olyat támadják. Az pedig volt már Budapesten, hogy gyámság alá vették a városvezetést, pont ez ellen szavazott a budapestiek többsége egy éve.”

  • Ebben a városban azt kell megvalósítani és úgy, amit és ahogyan a budapestiek akarnak. Erről is szólt a tavalyi választás. Hogy beton helyett zöldet és hogy presztizsberuházások helyett élhető várost.

  • Valójában az történik, hogy amit a kormány elvesz a budapestiektől a Budapest-adóval, annak egy részét nagy kegyesen visszajuttatja, de úgy, hogy a beruházásokat saját maguk akarják megvalósítani.

  • Végül: az a szomorú helyzet, hogy nehéz hinni a kormánynak. Látványtervekből baromi jók, csak éppen Fürjes államtitkár mondta korábban: a látványtervek csak blöffök.

Karácsony Gergely aláhúzta, hogy a Fidesz-frakció kezdeményezésére az FKT-ra vittuék a szolidaritási hozzájárulásnak nevezett Budapest-adó csökkentését.

„Nemet mondtak, saját frakciójukat sem veszik komolyan. Ezzel Budapest nettó befizetőjévé válik az államnak, mintegy 170 milliárdos hiányt kell kezelnünk a járvány, a gazdasági válság és a kormányzati sarc miatt”– hangsúlyozta a főpolgármester.

Sorolta, hogy a kormány egyebek mellett nemet mondott a válságban is gazdagodó multik átmeneti megadóztatására, hogy az önkormányzat jobban, többet tudjon segíteni a bajba jutott embereken és vállalkozásokon és fenntartsák a város működőképességét. Nem engedik azt sem, hogy a főváros kezdvező urópai visszatérítendő támogatást vegyen igénybe az Európai Beruházási Banktól, az EIB-től. 

„Ezt engedték Tarlósnak, a kormány maga is igénybe vette. Nekünk ezt sem engedik. Mi ez ha nem cinikus büntetőpolitika Budapest ellen?”– írta Karácsony Gergely.

Megjegyezte: továbbra is abban érdekelt, hogy Budapest fejlődjön, hogy legyen sikló, legyen élhető Nagykörút, zöld rakpart, több busz és villamos., és ameddig erre van esély, minden együttműködésre nyitott marad.

A párt közleményben állt ki Heisler András mellett.