Zöldzóna;újrahasznosítás;vitorlás;műanyagszemét;

- Újrahasznosított műanyagból építettek vitorláshajót

A Flipflopihoz 30 ezer elhagyott strandpapucsot használtak fel.

A Viktória-tóhoz hajózott másodszorra az a „dhow”, azaz hagyományos kelet-afrikai vitorláshajó, amely tavaly év az elején 500 kilométert tett meg Kenya és Tanzánia partjainál. A tízméteres, héttonnás, a strandpapucsokról elnevezett Flipflopi különlegessége, hogy a Kenya strandjain összegyűjtött műanyag hulladékból készült – írta nemrég a Szemlélek.net az ENSZ Környezetvédelmi Programjának honlapja alapján. 

A nagyobb részeket – a gerincet, a bordákat és más szerkezeti elemeket – a Lamutól délre fekvő újrahasznosító üzemben gyártották egykori tartályokból, zacskókból, samponos flakonokból. A palánkokat többféle újrahasznosított műanyag extrudálásával készítették, a burkolathoz pedig több mint 30 ezer kidobott strandpapucsot használtak fel.

A Flipflopit első útján elkísérte egy hagyományos vitorlás is, hogy ha baj van, tudjanak segíteni. A csapat azonban elégedett volt a hajó teljesítményével. Mivel a műanyag szerkezet nehezebb, mint a fa, ezért a hajó merülése és stabilitása az aljába tett nehezék nélkül is megfelelő volt. 

Másfél évvel az első sikeres útja után a Flipflopi újabb expedícióra indult, Afrika legnagyobb tava, a Viktória-tó környékére. Miután szeptember végén megérkezett Kisumu városába, néhány hónapig ott marad, hogy a helyiek megnézhessék. 

„El kell juttatni az üzenetet az emberekhez” – magyarázta Dipesh Pabari, a Flipflopi projekt társalapítója. Szerinte az óceáni műanyagok több mint 90 százaléka nyolc nagy folyóból származik, köztük a Nílusból, amelynek egyik ága a Viktória-tavat is érinti.

2021 elején aztán Uganda, majd Tanzánia vizeire evez tovább a Flipflopi az UN Environment honlapja szerint.

Kenyában három éve betiltották az egyszerhasználatos műanyag zacskókat. Több más országgal együtt tavaly aláírták azt a megállapodást, amely szerint leállítják a – főként a vegyiparból származó – műanyag hulladékok behozatalát az országba. Idén júniustól pedig Kenyában tilos minden egyszerhasználatos műanyag használata – a vizes palackoktól az eldobható evőeszközökig – a nemzeti parkokban, a strandokon, az erdőkben és a természetvédelmi területeken.

A politikus a pártból is kilépett.