Nem szabad belefáradnunk a koronavírus-járvány kezelésébe - figyelmeztetett Müller Cecília országos tisztifőorvos a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Az MTI összefolalója szerint a tisztifőorvos arról beszélt, hogy az utóbbi héten világszerte, így Magyarországon is megugrott az új fertőzöttek és a halálos áldozatok száma – ám mivel az országok különböző módszerekkel kezelik a pandémiát, másként gyűjtik az adatokat, így azok nem összehasonlíthatóak.
Ez nem teljesen igaz, hiszen a napi halálozási és fertőzési kimutatások könnyen összevethetőek a Johns Hopkins Egyetem globális adatbázisából; ráadásul az Our World in Data (Telex által idézett) kimutatásából az is látható, hogy a környező országokban is sokkal több tesztet végeznek mint itthon, a PCR-tesztek számát tekintve csak Bulgária marad alattunk.
Müller szerint szerint a járvány első hullámában Magyarország nagyon sikeresen védekezett, "mindenki a helyén volt", az egészségügy, a hatóságok, az irányító szervek és legfőképpen a lakosság. A járvány az első hulláma után egy rövid fellélegzést követően sokkal erőteljesebben indult újra, ám most nem szabad elfáradnunk, mert a járványból legalább annyi van még előttünk, mint amennyi mögöttünk áll - hangsúlyozta.
A járvány megelőzésében és terjedésének lassításában a lakosság tud a legtöbbet tenni, és ebben mindenkire számít, hiszen a felelősség közös - emelte ki a szakember.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az őszi időszak kedvez a felsőlégúti megbetegedések megjelenésének, előttünk az influenzaszezon. A háziorvosokhoz eljuttatták az influenza elleni védőoltásokat - mondta Müller, és arra kérte a krónikus betegeket, hogy igényeljék az oltást háziorvosuktól (igaz, ennek hatására a patikákban aligha marad vakcina).
A fiatalabbaknak egészségük megőrzése érdekében C- és D-vitamin szedését javasolta a tiszti főorvos.
Müller Cecília úgy látja, az egészségügyi ellátórendszert felkészítették a betegek fogadására. Ezzel együtt a koronavírus-betegek ellátására első körben kijelölt kórházak lassan telítődnek, ezért azokban megemelték az ágyak, és ehhez rendelve a szükséges eszközök számát. A nagy esetszám miatt már a második vonalbeli intézmények némelyike is részt vesz a betegek gyógyításában, és folyamatos az egészségügyi dolgozók átvezénylése.