Óriási tétellel, 13,5 milliárd forinttal nőtt egy keretmegállapodás értéke, amit a kormányzat még 2018 júliusában kötött aktív hálózati eszközök (azaz routerek, hozzáférési pontok, kábelek, hálózati zsilipek és hidak) valamint az ehhez kapcsolódó szolgáltatások beszerzésére – derül ki az uniós közbeszerzési értesítő pénteki számából.
A tender kerete eredetileg 27,5 milliárd forintos volt, és nem csak összege, de a nyertesek száma is jelentősnek számított: a pályázaton kilenc konzorcium futott be, több mint 60 cég nyert, közöttük olyan nagyhalak is, mint a Nádor Rendszerház, a T-Systems Zrt. vagy a Tigra.
A nyertesek négy éves határidővel vállalták a teljesítést, vagyis a több mint 31 ezer (az értesítőben nem részletezett) eszköz beszerzését.
Szeptemberben emeltek egy nagyot
Az ajánlatkérő eredetileg a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) volt, de a számítástechnikai beszerzések területét idővel a Digitális Kormányzati Ügynökség (DKÜ) vette át a főigazgatóságtól. Nem csak ez változott: a DKÜ idén szeptemberben módosította a több tucat vállalattal kötött keretmegállapodást, és a korábbi ár harmadával, 41 milliárd forintra növelte a tender végösszegét.
A járványügyi készültség után felpörögtek a beszerzések
A módosítást az ügynökség szerint előre nem látható körülmény: a veszélyhelyzet megszűnése után elrendelt járványügyi készültség indokolta. Ezután
– olvasható a dokumentumban.
A módosítás nem ütközik a közbeszerzési törvénybe, mert nem változtatja meg a szerződés általános jellegét, és az áremelés nem haladja meg az eredeti összeg 50 százalékát sem – azt azonban nem tudni, mely intézményeknél és miért váltott ki ilyen beszerzési dömpinget a járványügyi készültség.
A készültségről elrendeléséről szóló kormányhatározat június 17-i keltezésű, az informatikai keretszerződés módosítása szeptember 21-én történt meg.
Hogy mi, arra a közbeszerzési dokumentum nem tér ki. Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Digitális Kormányzati Ügynökséget, hogy a részletekről érdeklődjünk. Ha kapunk válaszokat, frissítjük cikkünket.