Csíkszereda;felmentés;korrupciós vádak;expolgármester;

2020-10-21 17:33:59

Jogerős Csíkszereda eddigi vezetőinek felmentése a korrupciós vádak alól

Az öt évig húzódó bírósági eljárásban „elfogytak” a Ráduly Róbert polgármestert és helyettesét, Szőke Domokost ért ügyészségi vádak.

A Marosvásárhelyi Táblabíróság szerdán jogerősen felmentette a romániai korrupcióellenes ügyészség (DNA) vádjai alól Ráduly Róbertet, Csíkszereda leköszönő polgármesterét és Szőke Domokost, Csíkszereda alpolgármesterét.

Az ítélet kivonatát a romániai bíróságok portálján tették közzé. A táblabíróság megalapozatlannak tartotta és elutasította a DNA fellebbezését a hasonló első fokú ítélet ellen.

Ráduly Róbertet 2015 júniusban a DNA háromrendbeli hivatali visszaéléssel és összeférhetetlenséggel, Szőke Domokost pedig négyrendbeli hivatali visszaéléssel és okirat-hamisításra való felbujtással vádolta meg. Perüket a DNA kérésére a területileg illetékes Hargita Megyei Törvényszékről a Maros megyeire helyezték át. A Maros Megyei Törvényszék tavaly októberben mindkét vádlottat valamennyi vádpontban felmentette. Ezt az ítéletet tette jogerőssé szerdán a táblabíróság.

 A csíkszeredai városházán és az elöljárók lakásán 2015. április 29-én tartott házkutatást a DNA. A vádhatóság akkor őrizetbe is vette Ráduly Róbertet és Szőke Domokost, később pedig a bíróság két hónapig házi őrizetben tartotta őket, és eltiltotta hivataluk gyakorlásától.

A számos gyanúsítás sorában a legsúlyosabb az volt, hogy Ráduly Róbert havi tízezer eurónak megfelelő csúszópénzt fogadott el a városi parkolórendszert működtető cégtől, de a hatóság „pontjai” folyamatosan apadtak, így az is, hogy az önkormányzati vezetők egy-egy alkalommal magáncélra használták a polgármesteri hivatal gépkocsiját.

Ráduly Róbert a vádemelés után lemondott tisztségéről, de 2016-ban újabb mandátumot nyert. A politikust négyszer választották Csíkszereda polgármesterévé, az ez év tavaszán tartott előválasztáson azonban alulmaradt Korodi Attilával szemben, így a szeptemberi önkormányzati választáson Korodit választották polgármesterré a csaknem 40 ezer lakosú, 81,5 százalékban magyarok által lakott székelyföldi városban.