Jobb nem behúzni ezt a betegséget – fogalmazott az IME egészségügyi szakkonferencián Lakatos Botond főorvos, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet munkatársa. S hogy mennyire komolyan beszél azt a leglátványosabban néhány előadással később Tamás László János, a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főigazgató főorvosa igazolta. Ő arról beszélt, hogy az elmúlt tíz hónapban az egyre szaporodó súlyos esetek hogyan alakították át intézményét járványkórházzá, amelyben mostanra az ellátás „fullra jár. ”
Intézménye öt megye ellátóközpontja lett, a legsúlyosabb esetek kerülnek ide. Az ellátást igénylők száma a tavaszi legrosszabb napokhoz képest megsokszorozódott. Míg az első hullámban (augusztus 31-ig) napi 17 fertőzött volt a napi átlag, mostanra ez 81 beteget jelent és van olyan nap is, amikor 152 covidos érkezik a járványügyi szakambulanciájukra.
Egy teljes járványügyi ellátórendszert kellett megszervezniük, mostanra 212 ágyon, a kórház kapacitásának húsz százalékán kezelnek ilyen beteget. Ellátásukhoz az intézményen belül 441 embert irányítottak át, és további 45 orvost, ápolót kaptak más intézményekből. A főigazgató szerint még ezzel együtt sem úszhatták meg, hogy a covidos ellátásban dolgozó munkatársaik ne vegyenek részt az egyéb osztályok feladataiban is.
Mind súlyosabb esetek kerülnek hozzájuk. A fertőzöttek között egyre több az ötven feletti, s az elmúlt hat hétben lélegeztető gépre került 65 betegből 36-ot sikerült levenni.
A főorvos szerint mindent elkövetnek azért, hogy a vírus intézményen belüli terjedését fékezzék. Kontrollált beléptetési rendszer építettek ki, amelyben egy beléptető kapu méri a beteg hőmérsékletét, figyelmezteti a kézfertőtlenítésre. A napi mintavételeken belül 20-30 százalék a pozitív tesztek aránya. A főigazgató szerint ez azt is jelenti, hogy már hetekkel ezelőtt elvesztették azt a lehetőséget, hogy megtalálják tünetmentes fertőzőket. Arra a kérdésre, hogy most mi okozza a kiugró halálozási adatokat, azt felelte: most sokkal több a súlyos eset, mint tavasszal. Az ilyen állapotban lévőknek pedig kicsi az esélyük a gyógyulásra.
A főigazgató beszélt arról is, hogy 124 dolgozójuk került karanténba, ebből 86-nak volt a tesztje pozitív, a többiek, mint kontakt személyek kerültek járványügyi megfigyelés alá. Adataik szerint az érintettek mindössze tíz százaléka kapta meg a fertőzést a kórházi munkájával összefüggésben, a többiek máshol fertőződtek meg.
Adatai szerint a fertőzöttek húsz százaléka felelős az esetek 80 százalékáért. A betegek 60 százaléka senkit nem fertőz meg és az esetek 10-20 százaléka kerül intenzív osztályra. Az ott ápoltak harmada, fele hal meg.
Az országos tisztifőorvos korábbi nyilatkozatát megerősítve Szlávik János azt mondta: ha valaki 3 napig láztalan, és eltelt 10 nap a fertőzés kimutatásától, illetve a megbetegedés kezdetétől, ő akkor is gyógyultnak számít, ha a tesztek mást mutatnak. Szerinte nem szabad csak azért hosszú időre munkaképtelennek nyilvánítani valakit, mert akár még hetekig pozitív eredményt produkál.
Felidézte, hogy volt olyan magyar páciens, akinek 62 napon át pozitív volt minden tesztje, de ez nem jelenti azt, hogy az illető végig fertőzőképes volt. A tünetek megjelenése előtt már 1-2 nappal, valamint a tünetek jelentkezésétől 4-5 napig fertőz a koronavírus.