Publicus Intézet;

- Bár sok értelme nincs a határzárnak, a többség támogatja

A lakosság negyede beengedne nem veszélyes országokból külföldieket.

Teljes megosztottság jellemzi a magyarokat a szórakozóhelyek korlátozott nyitvatartásáról – ez derül ki a Publicus Intézet lapunk megbízásából szeptember végén készített reprezentatív közvélemény-kutatásából. A megkérdezettek 34 százaléka helyesli, 35 százalék pedig elutasítja a kormány által elrendelt este 11 órai kötelező zárást, míg 22 százalék szerint teljesen be kellene zárni a szórakozóhelyeket. Azonban ez a megosztottság – mint annyi más közéleti kérdésben is – főként a politikai hovatartozás alapján alakul: a Fidesz-KDNP szavazók 59 százaléka ért egyet az esti zárással, míg az ellenzéki táborban többek szerint mindenkinek magának kellene eldöntenie, hogy vállalja-e a kockázatot és inkább a teljes nyitvatartás melletti vélemény a domináns (39 százalék). A fideszesek 14 százaléka támogatja a teljes bezárást, 24 pedig a teljes nyitvatartást. 

Az ellenzéken belül ismételten kirajzolódik, hogy más-más szavazóbázissal rendelkeznek a pártok: bár az MSZP-Párbeszéd és a DK esetében is átlag feletti a nyitvatartás szorgalmazóinak aránya (40-47 százalék), addig a fiatalabb, főleg nagyvárosi bázisú Momentum esetében ez 59 százalék, de a vidéki támogatottságú Jobbik esetében már 68 százalék. Utóbbi két párt szimpatizánsai látogattak leginkább szórakozóhelyeket szeptemberben. A pártokat nem megnevező, úgynevezett “ellenzéki összefogást” támogatók között magasabb arányban (34 százalék) vannak, akik a teljes bezárás mellett foglalnak állást. 

Inkább egyetértés mutatkozik a külföldiekkel szemben elrendelt határzár kérdésében: a magyarok 51 százaléka támogatja a beutazási korlátozást, a lakosság negyede beengedne nem veszélyes országokból külföldieket, míg 17 százalék a korlátozások ellen van. Párthovatartozásban ugyanakkor felfedezhető a törésvonal. A Fidesz-KDNP hívei túlnyomó többségben egyetértenek a kormánypárt döntésével (72 százalék), amelynek egyébként a járvány terjedése szempontjából nincs nagy jelentősége, hiszen közösségi terjedés zajlik, belföldön.

Az ellenzéki tömb szavazói között csak relatív többséget alkotnak a határzárral egyetértők (45 százalék), ugyanis 28 százalék szerint csak a járvánnyal komolyan sújtott országokból érkezők esetében kell megtiltani a beutazást, míg 20 százalék ellenez bármilyen beutazási korlátozást. A fideszes körökben utóbbi két csoport 19 és 5 százalékot tesz ki. A bizonytalanok körében nagy támogatottságot élvez a jelenlegi határzár (57 százalék), részleges korlátozást 18 százalék támogatna, míg 12 százalék nem támogat korlátozásokat. 

Meglepő, hogy mennyire másképp érzékelnek olyan objektív dolgokat a kormánypárti és ellenzéki választók, mint például az, hogy mennyi idő alatt ért ki hozzájuk a mentő koronavírustesztre. Természetesen a mentősök nem válogatnak szavazói csoportok között, az ellenzékiek mégis majdnem háromszor többen (8 százalék) mondták, hogy egyáltalán nem érkezett mentő a mintavételre, mint a Fidesz-KDNP hívei (3 százalék). Kétszeres a különbség az ellenzékiek javára (17 szemben a 8 százalék fideszessel) azoknál is, akik szerint több napot késett a mentő. Megfordul a helyzet azonban, akik arról számoltak be, hogy időben érkeztek hozzá mintavételre: a fideszes szavazók 18 százaléka számolt be erről, míg az ellenzékieknek csak 8 százaléka.

Budapest még nem kapott írásbeli javaslatot arról, hogy a kormány hogyan és milyen fővárosi projekteket szándékozik átvenni, így tárgyalni sincs miről.