Tengerkutatók 120 év óta először felfedeztek egy eddig ismeretlen, önmagában álló óriási korallképződményt az ausztráliai Nagy-korallzátonyon. Az új korallzátony 500 méter magas, vagyis magasabb, mint a New York-i Empire State Building vagy a Kuala Lumpur-i Petronas felhőkarcoló – közölte a Schmidt Ocean Institute alapítvány.
A Falkor kutatóhajón dolgozó tudósok, akik egy éven át kutatják a tengert Ausztrália körül, egy hete bukkantak az óriási korallzátonyra, amelyet egy interneten élőben közvetített merülésen tekintettek meg közelről is vasárnap.
A korallzátony 1,5 kilométer széles a talapzatánál, csúcsa pedig 40 méterrel a tengerszint alatt végződik. A térségben legutóbb 120 éve fedeztek fel és mértek le hét önmagában álló korallzátonyt.
A váratlan felfedezés megerősíti, hogy óceánjainkban továbbra is találunk ismeretlen képződményeket és új fajokat, és a modern technológiáknak köszönhetően most minden korábbinál jobb lehetőségeink vannak a felfedezésükre – mondta Wendy Schmidt, az intézet egyik alapítója.
Az új képződmény azért is örvendetes, mert, mint beszámoltunk róla, egy tanulmány szerint a Nagy-korallzátony az 1990-es évek óta korallpopulációjának több mint felét elveszítette, amelynek oka a rendszeres korallfehéredés, ami veszélyezteti a regenerálódási képességét.
A Great Barrier Reef a világ legnagyobb, 344 ezer négyzetkilométeres korallzátony-rendszere, valamivel nagyobb, mint Olaszország. Mint megírtuk, nemrég közösségi tudományos projekt kezdődött a felmérésére, amelynek keretében több mint 30 hajóról 100 fő zátonyról gyűjtenek vízalatti felvételeket. És a projektben bárki bármilyen fényképezőgéppel részt vehet. A képek online elérhetővé válnak, hogy a hobbikutatók segíthessenek az adatelemzésben is.