Zöldzóna;Csendes-óceán;korallok;

- Három új feketekorallfajt fedeztek fel a Csendes-óceán mélyén

Lassan nőnek, sokáig élnek és élőhelyet biztosítanak más fajok számára.

Három új feketekorallfajt fedeztek fel a kutatók a Csendes-óceán északi részének egy kobaltban és nikkelben gazdag területén, amely adottságai miatt a mélytengeri bányászat egyik kiemelt célpontja. A Zootaxa című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a virágállatokat a Mariana-árok és a Hawaii-szigetek között elterülő úgynevezett Prime Crust Zone mélytengeri hegyein és hegyvonulatain fedezték fel.

Dennis Opresko a Smithsonian Intézettől és Daniel Wagner a Conservation International nevű szervezettől mélytengeri élőhelyek után kutatva végzett vizsgálatokat a térségben, ahol a világon a legnagyobb koncentrációban fordul elő kobaltban gazdag ferromangán kéreg. „Ezek a hosszú életű korallok az óceán vörösfenyői. Nemcsak lassan növekednek és sokáig élnek, hanem fontos élőhelyként szolgálnak más fajok számára is” – mondta Wagner. „Az élőhelyükön való bányászat a vesztüket okozhatja még azelőtt, hogy megismernénk a valódi jelentőségüket” – tette hozzá a szakember.

A most felfedezett virágállatokat a vázuk színe miatt nevezik feketekoralloknak, ám rózsaszínnek, fehérnek vagy más színűnek is tűnhetnek a vázukra ránövő élő szövetek miatt.

A Conservation International szerint 2015-ben egy olyan mélytengeri feketekorallfajt fedeztek fel a Hawaii-szigetek környékén, amelynek egyedei több mint négyezer évig is elélnek. A Leiopathes annosára keresztelt faj az eddig ismert leghosszabb életű tengeri organizmus.

A Nemzetközi Tengerfenék Hatóság szerint a Prime Crust Zone területére Kína, Japán, Oroszország és Dél-Korea is kötött kitermelési szerződést. A mélytengeri bányászat a még fel nem fedezett fajok elpusztításának veszélyét hordozza magában. Eddig az óceánfenék mindössze 20 százalékát sikerült feltérképezni.

A sört még nem maszk nyílásain kell beönteni, de viselését rendőrök is számon kérhetik rajtunk.