A rendőrség elrendelte a nyomozást a Paksi Hulladékgazdálkodási Nkft. eladása kapcsán - tudtuk meg Heringes Anita önkormányzati képviselőtől, aki 2018-ig az MSZP parlamenti frakciójában ült. Ismereteink szerint a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanújával vizsgálódik. A felügyeletet a Tolna Megyei Főügyészségtől a Paksi Járási Ügyészség vette át.
Amiként arról korábban beszámoltunk, a város fideszes polgármestere, Szabó Péter márciusban 4,1 millió forintért eladta a Paksi Hulladékgazdálkodási Nkft. helyhatósági kézben lévő 49,9 százalékát a Vertikál Közszolgáltató Nzrt.-nek. A döntést az akkori, különleges veszélyhelyzeti szabályokra hivatkozva egy személyben hozta meg. A szintén általa irányított, több érintett önkormányzatot összefogó Paks és Környéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás egyidejűleg 4,2 millió forintért értékesítette 50,1 százalékos tulajdonrészét. Bár a vevő, vagyis a térségi kukák ürítését ez év tavaszán átvevő, polgárdi székhelyű Vertikál jogi-tulajdoni helyzete nem különbözik a többi térségi hulladékszállítóétól, az utóbbi évek során mégis módszeresen vásárolja fel megrendült helyzetű társait. A most eladott Paksi Hulladékgazdálkodási Nkft. már három éve átadta térségi ellátási jogát a Kaposvári Hulladékgazdálkodási Nkft.-nek. Heringes Anita korábbi szavai szerint erre azért kényszerült a paksi cég, mert a pénzellátásukra hivatott, állami NHKV - közkeletű nevén a kukaholding - lecsökkentette javadalmazásukat. A térségi hulladék elszállítását így ez év elején a kaposváriaktól vette át a Vertikál, amit részben a Paksi Hulladékgazdálkodási Nkft. eszközeivel végez.
Az ismeretlen tettes elleni feljelentést a városon belüli ellenzéki, egyaránt a Paksi Deák Ferenc Egyesületbe tömörülő képviselők tették meg magánszemélyként. (Heringes Anita és Mezősi Árpád egyébként MSZP-s, Barnabás István momentumos, Horváth Zoltán egykori jobbikosként, illetve Kudorné Szanyi Katalin független.) Panaszuk egyértelmű: az összesen 8,3 millió forintért eladott cégnél tavaly év végén csak készpénzben 38 millió forint állt. De a 43 millió forint követelés nagy részének behajtására is jó esély mutatkozott. Ezen felül értelemszerűen a vagyonba tartoznak a kukásautók is. Így legalább 70 milliós értéket adott el az önkormányzat körülbelül 8 millióért. Ráadásul, amiként feltártuk, a vételár megállapításához annak az Eco-Foldernek a vagyonértékelését vették alapul, amelynek ügyvezető-tulajdonosa, Farkas Endre évtizedekkel ezelőtt áttételes résztulajdonosként jegyezte a Vertikál jogelődjét, illetve korábban dolgozott is a vevő-társaságnál.
A feljelentők óvatosan fogalmazó beadványa az eladó oldalán hűtlen kezelés gyanúját veti fel. Ráadásul meglátásuk szerint a veszélyhelyzetre hivatkozva a járványon kívüli ügyben hozott egyszemélyi döntés hivatali visszaélésnek minősülhet. (A korábbi felügyeletet ellátó Tolna Megyei Főügyészség összefoglalója a cselekmények kapcsán néven nevezi a polgármestert.)
A nyomozás elmúlt heteiben nem történt érdemi előrelépés - tudtuk meg Heringes Anitától. Pedig üdvözölnék, ha mihamarabb lezárulna az ügy és fény derülne az eladás körülményeire. Reméli, hogy minél több vagyontárgy megmarad a város tulajdonában, hisz visszaszerezni sokkal nehezebb, mint megtartani. A konkrét adásvétel kapcsán elsődleges szempontnak nevezte, hogy Paksot ne érje anyagi kár, akár a cég és teljes vagyona visszaszolgáltatásával, akár a valós értéknek megfelelő vételár kifizetésével. Képviselőtársa, Mezősi Árpád megkeresésünkre védhetetlennek nevezte az ügyet, hiányolva a párbeszédet a paksi politikából.
Szabó Péter fideszes polgármester lapunk írásos megkeresésére az elmúlt napok során nem reagált.
Ismét az NHKV adja a pénzt a Zöld Hídnak
Újra a Zöld Híd B.I.G.G. Nonprofit Kft. végzi a közszolgáltatás ellátását november 1-jétől 113 Pest és Nógrád megyei településen - közölte az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. szombaton az MTI-vel. A közlemény szerint a Zöld Híd szeptemberben kérelmezte az NHKV-től a közszolgáltatás ellátásához szükséges megfelelőségi vélemény kiadását, s az ehhez a szükséges adatszolgáltatást határidőben teljesítette. Az NHKV október 9-én állította ki a november 1-jétől hatályos engedélyt.
A - térségi kukákat eddig a Zöld Híd eszközeivel ürítő - BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság így november elsejével átadja a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevekénységet a Zöld Hídnak. Ezzel véget ér a 2017 áprilisa óta tartó hulladékgazdálkodási szükségellátás a területen - írták. Két éve amúgy a Zöld Hídtól azért vették vissza közszolgáltatási engedélyt, mert a szemétdíjakat beszedő és abból visszaosztó NHKV tetemes összeggel tartozott a társaságnak és a sorozatos - politikai felhangoktól sem mentes - elszámolási vita végül a feladatellátást is ellehetetlenítette - érvelt akkor a térségi szolgáltató.
A közlemény nem tesz említést arról - amit lapunk is megírt -, hogy a kérelem beadását megelőzően a Zöld Híd B.I.G.G. Nkft. 49 százalékos tulajdonrészét a tulajdonos önkormányzati társulás eladta a főként Cegléd környékén és a Tápióságban szolgáltató DTKH Duna-Tisza Közi Hulladékgazdálkodási Nkft.-nek, amely ennek fejében rendezte a hiányzó tőkerészt. Az adásvételre a Zöld Híd szeptember 8-i gyűlésén nagy többséggel áldásukat adták a tulajdonos önkormányzatok, s az Opten céginformációs szolgáltató oldalán fellelhető cégkivonat szerint a tulajdonjogot már be is jegyezték. A DTKH-ban résztulajdonos a Pakson is nyomuló polgárdi Vertikál Nzrt., amelynek tulajdonszerzéseiről egyre többet hallani hulladékszállítási, -kezelői körökben.