választás;Moldova;

2020-11-02 19:31:58

Moldovában a diaszpóra döntött

Minden előrejelzés Igor Dodon fölényét mutatta, a tévedés oka pedig minden bizonnyal abban rejlik, hogy a közvéleménykutatók csak az országban élő választópolgárok szándékait mérték.

Rácáfolt az előrejelzésekre a moldovai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye: az Európai integrációt és korrupcióellenes harcot zászlajára tűző ellenzéki jelölt, Maia Sandu legyőzte a hivatalban lévő, Moszkva-barátnak tartott Igor Dodont. Sandu a voksok 36,16 százalékát gyűjtötte be, Dodon 32,61 százalékot kapott. Az előzetes felmérések abban nem tévedtek, hogy második fordulóra lesz szükség, a tisztségért versengő 8 elnökjelölt közül senki sem tud abszolút többséget szerezni első fordulóból. Abban sem, hogy november 15-én Dodon és Sandu fog megmérkőzni, az első fordulós várható eredmények kapcsán azonban keményen melléfogtak.

Minden előrejelzés Dodon fölényét mutatta, a tévedés oka pedig minden bizonnyal abban rejlik, hogy a közvéleménykutatók csak az országban élő választópolgárok szándékait mérték. A voksoláson egyértelműen a diaszpóra szavazatai fordították meg a helyzetet, az ő szavazataik megszámlálása előtt még Dodon vezetett. Maia Sandu a külföldi szavazatok 70,10 százalékát kapta meg, Dodon pedig csupán 3,65 százalékot. Ugyancsak a külföldi voksoknak köszönhetően lett a vártnál magasabb az Oroszországban körözött milliárdos polgármester, az oroszul beszélő Renato Usatii támogatottsága, ő 17,27 százalékot ért el a diaszpóra választóinál, összességében pedig 16,9-et. Minden bizonnyal ő és tábora fogja eldönteni a második fordulót. Az EU-párti Sandut támogatja a két unionista (Moldova Romániával való egyesülését szorgalmazó) párt jelöltje, valamint korábbi koalíciós partnere, az ugyancsak nyugatbarát és korrupcióellenes Andrei Nastase.

Dodon számíthat az oroszbarát Sor párt 6,9 százalékot elért jelöltjének támogatására és a transznisztriai szavazókra, Usatii egyelőre nem nyilatkozott kit fog támogatni. A kétes hírnevű Balti-i polgármester az első forduló előtt hevesen  támadta Dodont, így a legtöbb ellenző arra tippel, hogy a második fordulóban vagy beáll Sandu mögé vagy semleges marad – hozzátéve, hogy Usatii kiszámíthatatlan.

Az orosz külügy azonnal jelezte, hogy Moszkva kész együttműködni bárkivel, akit a moldovai szavazók elnökké választanak. Ezt azonban aligha hiszik a nyugatbarát jelölteket támogató szavazók, főleg annak fényében, hogy a 14. orosz hadseregnek köszönhetően mindmáig Európa első befagyott konfliktusának színhelye maradt a Moldovából kivált szakadár terület, Transznisztria.

Az első fordulós részvétel mérsékelt volt, 42,76 százalék. A koronavírus-járvány vélhetően a második fordulóra is rá fogja nyomni bélyegét a négymilliós országban.