EP;Lengyelország;frakcióvezetők;abortusz-szigorítás;

Véresre festve. Hétfőn Krakkóban is folytatódtak az abortusz-szigorítás elleni demonstrációk

- EP-frakcióvezetők tiltakoznak a lengyelországi „barbár abortusz-korlátozások” ellen

A Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnöknek címzett levélben az uniós politikusok kiállnak az emberi jogokért tüntető nők és férfiak ezrei mellett.

A lehető leghatározottabban tiltakozunk a lengyel nők szabadságjogait ért példátlan támadás ellen – hangsúlyozták az Európai Parlament öt képviselőcsoportjának vezetői abban a közös levélben, amelyet Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnöknek címeztek az abortuszszabályzást érintő lengyel alkotmánybírósági ítélettel kapcsolatban.

„Szolidaritásunkat fejezzük ki azzal a több ezer lengyel nővel és férfival, akik a koronavírus járvány közepén az utcára mennek, hogy az alapvető emberi jogokat aláásó barbár abortusz korlátozások ellen tiltakozzanak” – fogalmaztak.

A Morawiczkinek intézett együttest állásfoglalást Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője, Iratxe García Pérez, az EP szociáldemokrata frakciójának (S&D) elnöke, Dacian Ciolos, az EP Újítsuk meg Európát (Renew Europe) nevű képviselőcsoportjának elnöke, Philippe Lamberts, a Zöldek képviselőcsoportjának társelnöke, valamint Manon Aubrey az Európai Baloldal /Északi Zöld Baloldal (GUE/NGL) frakcióvezetője írta alá.

Varsóban múlt pénteken több tízezren gyűltek össze, az abortuszszabályzást érintő alkotmánybírósági ítélet elleni tüntetésen, miután a lengyel alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélte a beteg, akár több hónapos magzatok művi vetélését lehetővé tevő előírást.

Andrzej Duda lengyel elnök ugyancsak múlt pénteken nyújtotta be a parlamentbe az eddigi abortusztilalom alóli kivételeken pontosító tervezetét, mely lehetővé tenné a terhességmegszakítást, ha a magzatnak az élettel összeférhetetlen károsodását valószínűsítik, de védené az abortusztól a Down-szindrómás gyermekeket.

Minden előrejelzés Igor Dodon fölényét mutatta, a tévedés oka pedig minden bizonnyal abban rejlik, hogy a közvéleménykutatók csak az országban élő választópolgárok szándékait mérték.