A terrortámadásban eddig legalább három személy vesztette életét és 15-en sérültek meg. Félő azonban, hogy a halálos áldozatok száma tovább emelkedik, mert legalább hét személy sérülése súlyos. Közlések szerint az egyik áldozat egy rendőr volt.
Alexander Van der Bellen köztársasági elnök a Twitteren megdöbbenését és együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóival. Köszönetet mondott a rendőrségnek, illetve a hadseregnek is, hiszen a katonaság több tagja vesz részt a bécsi objektumok védelmében. „Minden eszközzel és határozottan megvédjük a szabadságunkat és a demokráciát” – jelentette ki az osztrák köztársasági elnök.
Sebastian Kurz kancellár „undorító terrortámadásról” tett említést. Mint mondta, Ausztria sosem hagyja megfélemlíteni magát a terroristák által. „A köztársaságunk nehéz pillanatokat él át” – jelentette ki, egyúttal köszönetet mondott a biztonsági erőknek. Megdöbbenését fejezte ki az ellenzéki szociáldemokraták elnöke, Pamela Rendi-Wagner. Szintén megdöbbenését fejezte ki Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek. Michael Ludwig bécsi polgármester szörnyű bűntettről beszélt az osztrák televízióban. Hozzátette, a biztonsági erők mindent megtesznek a tettesek felkutatásáért.
Mint mondta, a lelőtt terrorista feltételezések szerint robbanóövet viselt, de ezt még vizsgálják a hatóságok. Ludwig köszönetet mondott a bécsi kórházaknak is. Mint mondta, még nem tudni, hány elkövetőről van szó. Arról nem kívánt találgatásba bocsátkozni, kik állhattak a terrortámadás mögött. Ugyanakkor megjegyezte, a tettesek válogatás nélkül lőttek az éttermek és bárok vendégeire. Ludwig – az osztrák média állításait megerősítve – szintén hét sérültről tett említést.
Úgy vélte, több tettesről lehet szó. Erre utal a bécsi rendőrség nemrég kiadott közleménye, amely szerint
Ez utóbbit az OE24 bulvárlap jelentette, de más forrás nem erősítette meg. Ez nem jelenti azt, hogy a közlés nem igaz. Nehammer belügyminiszter ugyanis azt közölte, biztonsági okokból nem árulják el, a város melyik részén vannak bevetésen a belbiztonsági erők. Az ORF közszolgálati televízió rendkívüli adásában is csak annyi hangzott el, hogy a rendőrség Bécs több részén kutat feltételezett tettesek után.
Szintén az ORF közölte, mivel ez volt a koronavírus-járvány terjedése miatt elrendelt kijárási korlátozások előtti utolsó nap, így az esti órákban sokan tartózkodtak a bécsi éttermekben és bárokban. A televízió is felhívta az emberek figyelmét arra, veszélyes kimenni az utcára.
Harald Sörös rendőrségi szóvivő azt közölte, a rendőrségi beavatkozás tovább folyik. Terrorizmusszakértők szerint egyértelmű, hogy már régóta készültek az összehangolt támadásra.
Az egyik szemtanú leírása szerint éppen a metróból jöttek ki, amikor lövöldözésre lettek figyelmesek. Egy illető válogatás nélkül lőtt a bárok és éttermek előtt álló emberekre, később a bárba is bement és ott is lövéseket adott le.
Egy másik szemtanú, egy 53 éves alsó-ausztriai férfi egy helyi bárban tartózkodott, amikor lövésekre lett figyelmes. Hirtelen kialudtak a fények és bezárták az ajtókat – számolt be az APA hírügynökségnek. Ezután minden vendég a földre vetette magát. „Szörnyű félelem uralkodott a vendégek között. Az étteremben senki sem sérült meg”. Később sok rendőr jelent meg a helyszínen és a járókelőket is ide terelték. Csak 22 óra körül kezdett békésebb lenni a helyzet.
A rendőrség felszólította az embereket, hagyják el az első kerületet, amely a város magjának felel meg. Közölték az emberekkel, terrortámadás történt. Bécs belvárosa teljesen ki is ürült, senki sincs az utcákon a Der Standard beszámolója szerint. A belső kerületeket teljesen elvágták a külvilágtól. Kiürítették az Alkalmazott Művészet Múzeumát.
A helyzet továbbra is átláthatatlan. A Falter című lap főszerkesztője a Twitteren azt írta a belügyminisztériumra hivatkozva, hogy a zsinagógával szemben történhetett a támadás, később módosított ezen azt közölvén, nem tudni, hogy a zsinagóga vagy a közeli bárok voltak-e a fő célpontok. Annyi bizonyos, hogy a támadás idején sem a zsinagógában, sem pedig a bécsi templomokban nem tartózkodott senki. Ettől függetlenül korai lenne azt kijelenteni, hogy nem vallási indíttatású támadás történt volna.
Az interneten több videó is kering a terrorcselekményekről. Az egyiken a belvárosban egy katonai uniformisban lévő férfi látható, aki rálőtt egy férfira, aki a földre rogyott. A rendőrség arra kért mindenkit, ne a Twitterre és más közösségi oldalakra töltsék fel a felvételeket, hanem nekik küldjék el.
Az OE24 bulvárlap élő közvetítése szerint minden a belvárosból kihajtó gépkocsit ellenőriznek. A belvárost teljesen lezárták, a tömegközlekedés is szünetel, az 1-es, 2-es, 3-as és 4-es metró sem áll meg. A tudósításban két őrizetbe vett férfit lehetett látni, feltehetően azonban egyikük sem lövöldözött.
Bécs utoljára 1981 nyarán volt terrortámadás színhelye, amikor az Abu Nidal csoport két terroristája kézigránátokkal és gépfegyverekkel támadtak a zsinagógában lévő személyekre.
A német politikusok máris reagáltak a történtekre. A szociáldemokraták elnöke, Norbert Walter-Borjans közölte, megdöbbentették a hírek. A tettesekre a törvény szigorával kell lesújtani – tette hozzá. Christian Lindner, a szabaddemokrata FDP elnöke a Twitteren azt közölte, „együtt érzünk a bécsiekkel”. Emmanuel Macron francia elnök német nyelven fejezte ki együttérzését a Twitteren. „Franciaország után egy baráti országot ér támadás. Az ellenségeinknek tudniuk kell, kivel van dolguk. nem adjuk meg magunkat” – közölte.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte, sokkolta a brutális támadás és együtt érez az áldozatok hozzátartozóival és az osztrák nemzettel.
– mutatott rá a Twitteren megjelent közleményében.