Operatív Törzs;koronavírus;COVID-19;

2020-11-04 11:44:28

Müller Cecília: másfélszeresére nőtt a fertőzöttek száma egy hét alatt

Ez 7 420 új Covid-beteget jelent.

A kormány visszaállította a rendkívüli jogrendet, a mai naptól egész Magyarország területére veszélyhelyzetet hirdetett – közölte Gál Kristóf, az ORFK szóvivője az Operatív törzs szerdai tájékoztatóján.

Felhívta a figyelmet arra, hogy kedden nem sokkal éjfél előtt a Magyar Közlönyben megjelentek azoknak, a koronavírus-járvány miatt elrendelt szigorításoknak a részletei, amelyeket Orbán Viktor jelentette be esti, rendkívüli tájékoztatóján. Gál Kristóf ismertette ezeket.

A kormányfő kedden kijárási korlátozásról, a szórakozóhelyek bezárásáról, a kulturális és sportesemények látogatásának szigorúbb feltételeiről, a parkolás ingyenessé tételéről, a tömegközlekedési járatok sűrítéséről, valamint a rendkívüli jogrend, vagyis a veszélyhelyzet elrendeléséről beszélt. A rendelkezések szerdától léptek életbe, kivéve a kijárási korlátozást, amely csütörtöktől érvényes. Utóbbi szerint éjfél és reggel 5 óra között mindenkinek a lakó-, a tartózkodási vagy a szálláshelyén kell tartózkodnia, az utcán csak azok lehetnek, akik éppen dolgoznak, illetve munkahelyükre mennek, illetve onnan jönnek, emellett egészségügyi okokból lehet elhagyni a lakhelyet.

Gál Kristóf felhívta a figyelmet arra, hogy a szabályszegőkkel szemben a rendőrség határozottan fel fog lépni, és hangsúlyozta az egyéni felelősség jelentőségét. A szóvivő megjegyezte, hogy a rendőrség növelte az ellenőrzések számát, és hétfő óta szigorúbb szankciókat alkalmazhatnak. Hangsúlyozta, hogy az üzletek, vendéglátóhelyek üzemeltetőinek felelőssége is megnőtt.

A rendőrség kedden 5 189 hatósági karantént rendelt el, így már több mint 34 ezren vannak elkülönítve.

   

Müller Cecília országos tisztifőorvos megerősítette, hogy újabb 4 219 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 90 988-ra nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Meghalt 90, többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 2 063-ra emelkedett.

Ismét meghalt egy 28 éves fertőzött, és 99 éves a legidősebb áldozat. Müller Cecília elmondta, hogy az egész világon, így Magyarországon is exponenciálisan nő a fertőzöttek száma. Ez azt jelenti, hogy nem ugyanannyival nő naponta, hanem akár többszörösére is emelkedhet a napi új fertőzöttek száma.

   

21 232-en már meggyógyultak, az aktív fertőzöttek száma pedig 67 693 fő. Az aktív fertőzöttek 25 százaléka, az elhunytak 31 százaléka, a gyógyultak 28 százaléka budapesti.  

Kórházban 4871 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 355-en vannak lélegeztetőgépen. Müller Cecília kijelentette, hogy ez nagyon igénybe veszi az egészségügyet, és valamennyi intézményt megterhel.

Megjegyezte, hogy az intézkedések azt a célt is szolgálják, hogy a kórházak működőképességét megtartsák, és a hatékony gyógyításhoz biztosítsák a feltételeket. Úgy fogalmazott, hogy jelentős többletterhelést ró most az ápolókra és orvosokra a járvány ezen szakasza.

Kijelentette, hogy a világon már számos helyen kimerülnek az egészségügyi kapacitások, Magyarországon ezt szeretnék elkerülni. Emlékeztetett arra, hogy a fertőzés már itthon is majdnem minden településen megjelent.

Hozzátette, ahol nem regisztrálták a vírust, ott sincs kizárva az esély, hogy tünetmentes fertőző van a közösségben.

Hangsúlyozta a kézmosás, fertőtlenítés jelentőségét, mivel „ez a vírus valamin utazik”. Úgy fogalmazott, hogy nem szabad belefáradni a szabályok betartásába.

Megállapította, hogy egy hét alatt másfélszeresére nőtt az igazoltan koronavírussal fertőzöttek száma, ez 7 420 új Covid-beteget jelent. 

Beszélt arról is, hogy a fertőzöttek életkora emelkedni látszik. A fertőzöttek 15 százaléka a 65 év feletti korosztályból került ki, 4,4 százalékuk gyermek volt. Az igazolt új esetek negyede a 40-49 éves korosztályba esik.

A területi eloszlásról elmondta, hogy Budapesten a legmagasabb a fertőzések száma, ott jellemzően másfélszerese az országos átlagnak. Közlése szerint Békés, Somogy és Tolna megyében alacsonyabb, míg a főváros mellett Győr-Moson-Sopron, Nógrád és Vas megyében magasabb az országos átlaghoz viszonyítva a koronavírusos betegek száma.