antitestek;autoimmun betegség;koronavírus;COVID-19;

2020-11-04 18:50:17

A vírus helyett önmagát is megtámadhatja a szervezet

Egyes betegeknél az immunrendszer ámokfutásba kezd, és végül nagyobb pusztítást végez a szervezetben, mint maga a vírus.

A vírus helyett a szervezetet ellen is fordulhatnak a fertőzés következtében képződött ellenanyagok, erre a következtetésre jutottak amerikai tudósok, amikor egyes autoimmun betegségek esetén kialakuló antitestekhez hasonlókat fedeztek fel koronavírus-fertőzésen átesett emberek szervezetében – írta a The New York Times

A vizsgálat szerint az immunrendszer úgy fordulhat önmaga ellen, mint például a lupus vagy a reumatoid artritisz esetén, amikor a védelmi rendszer irányt vált, és a termelődő autoantitestek a sejteket veszik célba. Ez a téves immunválasz súlyosabbá teheti a koronavírus okozta betegséget és magyarázatot adhat az úgynevezett hosszú Covid-19-re, a fertőzés elmúlta után akár hónapokig is visszamaradó tünetekre.

A tesztek segítenek felfedezni az autoantitesteket, így tudható, kinek lehet szüksége autoimmun betegségek kezelésére alkalmas készítményre. Mivel ezek a „helyes útra terelik” az immunrendszer működését, hatásosak lehetnek koronavírusos betegség esetén is. Az autoimmun betegségek azonban nem gyógyíthatók, a készítmények a tünetek megjelenésének gyakoriságát és súlyosságát csökkentik. „Lehetséges, hogy az ilyen eseteknél ezek a gyógyszerek hatásosak, és nő a gyógyulási esély” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Matthew Woodruff, az atlantai egyetem immunológusa. 

Az 52, korábban súlyos vagy kritikus állapotú Covid-19 beteg vizsgálata alapján született eredmény, amelyet a MedRxiv publikálás előtt szerveren jelentettek meg, a szakembereknek nem okoz meglepetést, az már ismert ugyanis, hogy bizonyos vírusok okozta betegségek is beindíthatják az autoantitestek képződését. Az is látható már, hogy a koronavírus egyes betegeknél „ámokfutó üzemmódba” kapcsolja az immunrendszert, ami végül nagyobb pusztítást végez a szervezetben, mint maga a vírus.