Kiscelli Múzeum;design;

2020-11-06 10:30:00

A széktől a környezettudatos projektekig

Határátlépések országok és művészeti ágak között a Kiscelli Múzeumban.

Cseh, dán, észt, holland, lengyel, magyar, német, olasz, osztrák, portugál, román, spanyol, svájci és szlovák bútor-, textil-, forma- és ékszertervezők, képzőművészek kiállítássorozatával várja a látogatókat a Határtalan Design, amely ezúttal is különleges határátlépéseket tartogat. A régió egyik legjelentősebb független kiállítása és összművészeti rendezvénysorozata több mint száznegyven alkotó munkáit mutatja be a Kiscelli Múzeumban.

A kiállításon bárki meggyőződhet arról, a határtalanság nem csupán jól hangzó szlogen, a nemzetközi kiállítók évente szélesedő köre és az egyes művészeti ágak közti átjárhatóság egyértelműen kirajzolódik a projektek és tárgyak közt bolyongva. Akad köztük, amely a társadalmi felelősségvállalásra, a civil közösségek erejére és az alkotók társadalmi szerepére hívja fel a figyelmet, míg mások puszta szépségükkel kápráztatnak el. A kurátorok szándéka, hogy a dizájnt nagyobb dimenzióban értelmezhessük: az egyedi, kisszériás és sorozatban gyártott bútorok, lakáskiegészítők, szőnyegek és lakástextilek mellett prototípusok, kortárs ékszerek, a műfaji határokat szabadon értelmező projektek, és számos izgalmas felvetés sorakozik fel.

Ülőkék, különféle tárolók, kínálótálak és gyertyatartók alkotják például Szalai Bálint, a Határtalan Design Díjjal kitüntetett alkotó Itthon című kollekcióját, amely azonban nem kizárólag a funkcionális igények kielégítésére szolgáló tárgyakból áll, a projekt az otthonosság érzésén, a közös élményeken alapul. Más oldalról közelít a dizájnhoz a szintén díjazott Monika Beníšková: termékeinek főszereplője a PVC, az a padlóburkoló anyag, amit leginkább linóleumként ismerünk. Nem érdemes elmenni Alvaro Catalán de Ocón és Francesco Faccin PET palackból készült lámpaernyői, Diane Meyer a hímzést és a fotózást játékba hozó Berlini Fal projektje, vagy Eugeni Quitllet a vízpartra sodródó halászhálók és műanyag hulladék újrahasznosításával készült Ibiza sorozata mellett sem.

A tárlaton mindenki megtalálhatja a kedvencét, legyen az egy izgalmas lámpa vagy szék, látványos ékszer, esetleg textil vagy a fenntartható fejlődésre koncentráló projekt. Megannyi rendhagyó, újító szemléletmódot hordozó művészeti projekttel és dizájntárggyal találkozhatunk, amelyek mind azt erősíthetik bennünk, a kortárs alkotók számára a határ a csillagos ég.

Infó:

Határtalan Design

Kiscelli Múzeum, Templomtér

Látogatható: november 15-ig. Ezt követően egy szűkebb válogatás keretében a kiállítás Pozsonyban és Bécsben is bemutatkozik.

Online is megtekinthető: www.design-without-borders.eu

Szervezők: Radnóti Tamás belsőépítész és Szigeti Szilvia Ferenczy Noémi-díjas textiltervező