járvány;rendezvény;koronavírus;

2020-11-08 18:00:00

Vírusbarát nyugdíjas-találkozó

Idős emberek zárt helyiségben, maszk nélkül, szorosan egymás mellett ülve – a jelenlegi járványhelyzetben ez egy olyan szituáció, amire minimum felkapjuk a fejünk. A lapunk által megismert fotók szerint nemrég a Nők Klubja rendezett egy hasonló, többórás programot, amit némi tánc is színesített. A szervezők szerint légtisztítók működtek, egy lapunknak nyilatkozó virológus szerint azonban ez vajmi kevés, és ilyesmivel nem szabadna hamis biztonságérzetbe ringatni az embereket.

Több mint 2000 új eset, 56 halott, 3197 ember kórházban, közülük 255-en lélegeztetőgépen – így festett az október 29-i vírusstatisztika (akkor épp 49 ezer igazolt, aktív fertőzött volt az országban). A napról napra riasztóbb számok ellenére aznap lehetett olyan rendezvényt találni Budapesten, ahol zárt térben, maszk nélkül, egymáshoz közel ülve hallgattak előadásokat zömében idős nők. Nem vitás: e napon még nem lépett életbe az új rend, azaz nem volt kötelező a maszk az összejövetelen. Viszont az úgynevezett józan ész sem volt betiltva, így mindenképp aggasztó, hogy a szakemberek (például a médiában rendre figyelmeztető virológusok) intése ellenére sokan még mindig hajlandók lemondani egyfajta látszatbiztonságért cserébe a szinte egyetlen védekezési módról.

Az is igaz, hogy a Csak a Nőknek Női Klub szervezőinek nem volt kötelező felhívni a figyelmet a maszkviselés és az egészségügyi kockázatok összefüggéseire, mégis: egy pandémia alatt ez lett volna az egymás iránti felelősségvállalás talán minimuma, arról nem beszélve, hogy megfelelő távolságra ülhetnek egymástól az idős emberek és folyamatos a szellőztetés.

Brutális gyorsasággal

Az online meghirdetett Csak a Nőknek Női Klub rendezvényén készült fotók alapján legalább 50-60-an vettek részt az eseményen (a helyszínen készült videók nyilvánosan elérhetőek a Facebookon). A rendezvény körülbelül két és fél órás volt. Azt, hogy egy ilyen helyzet milyen veszélyes lehet (többek között a gyakran tünetmentesen is fertőző vírushordozók miatt), hónapok óta mantrázzák a szakemberek. Aggodalmuk indokolt, hisz egy héttel később, november 5-re lényegében duplázódott (3928-cal nőtt) a napi igazolt fertőzöttek száma, 84-en haltak meg, és közel két ezerrel több, 5183 beteget ápoltak kórházban, mint egy héttel korábban. Vagyis a vírus nemcsak jelen van, de brutális gyorsasággal fertőz.

A levegő tisztításáról és arról, hogy a jelenlegi járványhelyzetben miért gondolták, hogy nem probléma, ha nincs maszk az embereken, a Csak a Nőknek Női Klubot írásban is kérdeztük. Kovács Magdolna, a Csak a Nőknek magazin és a Női Klub alapítója és tulajdonosa végül telefonon nyilatkozott. Elmondta: éjszakai légtisztítás zajlott a helyszínen, napközben pedig a partnereik légtisztítói, illetve olajos párologtatói működtek.

„Ez egy teljesen kitakarított, tisztán tartott, zárt helyiség. Aki levette a maszkot, megtehette, hiszen ez október 29-én még nem ütközött jogszabályba. Éppen ezért, ha bárki megkérdezte tőlünk aznap, hogy leveheti-e a maszkot, akkor valószínű, hogy mondtunk olyat, hogy ezt megteheti, itt félni nem kell, mert a helyiségben minden biztonsági előírást eszközöltünk. De konkrétan az, hogy vegyék le a maszkot, nem hangzott el. Hőmérős lázmérés volt a beléptetéskor és fertőtlenítőkkel volt ellátva a terem. Ez egy fantasztikus, tudatos társaság, itt orvosok, tudósok, történészek és kutatók adnak elő, és sok a közép- és felsővezető is” – nyilatkozta Kovács Magdolna. Online magazinja oldalán megjelent impresszum alapján Kovács A. Magdolna PR- és marketingszakértő, aki „Hisz a felelősségvállalás erejében. Hitvallása, hogy a valódi értékek bemutatásával irányt mutathat a Dr. Google, Dr. Internet világában, evvel is hozzájárulva az egészségtudatos, környezettudatos és gazdaságtudatos élet kialakításához”.

„Itt senki nem veszélyezteti a másikat”

Arra a kérdésre, nem találja-e aggasztónak, hogy egy járványügyi helyzet közepén ennyi ember, zömében idősek maszk nélkül, több óra hosszan voltak együtt, röviden úgy válaszolt: mindenkit hőmérőztek. (A fertőző betegek egy része egyébként soha nem lázas – a szerk.)

„Hála az égnek, a mi női klubos csapatunkban és a rendezvényeken eddig fertőzés és betegség nem volt. Mióta ez a vírusos probléma van, egyáltalán nem volt erre példa. Igyekszünk támogatni egymást, ha szükséges, bevásárolunk a hölgyeknek, akik egyedül élnek. Ez egy ilyen közösség, itt senki nem veszélyezteti a másikat” – mondja. Kiemelte: professzorokkal, kutatókkal dolgoznak, akik elmondják, hogy terjed vagy nem terjed a vírus.

A történtekkel kapcsolatban szerettük volna kikérni egy virológus véleményét is most, hogy a legfrissebb adatok alapján jelenleg 2-2,5 a koronavírus reprodukciós rátája, azaz egy fertőzött potenciálisan további 2-2,5 másik embernek adja át a vírust. „Hiá­ba tisztított a levegő, attól még nem szabadna levenni a maszkot. A levegőtisztítás ugyanis HEPA-szűrővel csak az aeroszol méretű részecskéket tudja kiszűrni, ha valaki tüsszent, köhög. A nagyobb nyálcseppeket, amik pár méteren belül kiesnek, ha valaki beszél, már nem szűri ki ez a berendezés, pedig ez is terjedési módja a járványnak” – mondja egy neve elhallgatását kérő virológus. Kiemelte azt is: óriási gond, ha egy beltéri eseményen idős emberek leveszik a maszkot, mert megnyugtatja őket egy légtisztító. „Egy járványhelyzetben ez vállalhatatlan” – mondja a virológus.

Így fertőzzük egymást

Arra, hogy a járvány milyen gyorsan és hogyan fertőz, számtalan tanulmány jelent már meg. Az El País, Spanyolország egyik legnépszerűbb és legnagyobb példányszámban eladott napilapja például megjelentetett egy online elérhető tanulmányt arról, hogyan fertőz a vírus és miképp lehetne minimalizálni a veszélyt. Eszerint Szöul egyik irodaházának 11. emeletén, ahol egy call center működött, 9 ember tesztje lett pozitív a 13-ból az egyik asztalnál. Ők mindannyian egy nyílt légterű irodában dolgoztak 137 másik emberrel. Közülük nem sokkal később már 79 ember tesztje lett pozitív. A megfertőződésben döntő szerepet játszott, hogy hosszabb ­ideig­ tartózkodtak ugyanabban a légtérben. Az épület további emeletein dolgozó 927 ember közül csupán háromnak lett pozitív a tesztje. „Csökkentenünk kell az emberek számát és azt az időt, amit együtt töltenek egy helyen” – hangsúlyozta Maricruz Minguillón, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács kutatója. „Ha mindkét tényezőt csökkentjük, akkor a kockázatot is kezeljük” – ezt a szakember júniusban nyilatkozta, de a tanácsát egyelőre, úgy tűnik, nem sikerül megfogadni.

A koronavírus megjelenése óta az ózonos tisztítás is igen népszerűvé vált, nagyon sok irodaházban így fertőtlenítenek, csakúgy, mint kiadó lakásokban, szállodákban. Ezzel kapcsolatban a lapunknak nyilatkozó virológus elmondta: az ózon, ha érintkezik valamilyen vírussal vagy baktériummal, roncsolja és így inaktiválja azt, de ezt az eljárást nehéz standardizálni, hiszen nem lehet tudni, mennyi ideig kell ózonozni egy lakást vagy akár csak egy kocsibelsőt úgy, hogy a kárpit legmélyét és minden más „rejtekhelyet” valóban ki lehessen pucolni. Azt sem lehet tudni, hogy a kijutott nyálcseppek egyáltalán hogy vannak jelen, ezért sem lehet standardizálni, így viszont nem tudni, hogy hat-e.