Rendkívüli helyzetekben egy európai uniós tagállam ideiglenesen forgalomba hozhat az EU-ban nem engedélyezett gyógyszert vagy vakcinát, a döntéséért azonban teljes mértékben viselnie kell a felelősséget – válaszolta Stefan de Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője arra a kérdésünkre, hogy Magyarország egyedül, az illetékes európai uniós hatóság beleegyezése nélkül engedélyt adhat-e a Covid19 vírus ellen kifejlesztett orosz vagy kínai oltóanyag használatára.
A vonatkozó uniós irányelv meglehetősen tágan értelmezi a „rendkívüli helyzet” fogalmát, így akár a jelenlegi járvány is beletartozhat. Névtelenséget kérő EU források mindenesetre hangsúlyozták lapunknak, hogy mostanáig egyetlen tagállam sem jelezte, hogy élni kíván a kivételes eljárás lehetőségével. Szakértői szintű megbeszéléseken is inkább óvatosságra intenek a résztvevők, amikor szóba kerül a szabályoktól való eltérés.
Stefan de Keersmaecker felhívta a figyelmet, hogy – a rendkívüli helyzeteket kivéve – az európai uniós törvények szerint egyetlen gyógyszer vagy vakcina sem kerülhet az egységes piacra alapos vizsgálat és értékelés nélkül. Az oltóanyagot a biztonságosság, a minőség és a hatásosság alapján kell osztályozni, és közösségi szinten ezt a munkát az Európai Gyógyszerügynökség (EGYÜ) végzi. A vakcina biztonságossága alapvető fontosságú, az európai polgároknak bízniuk kell abban, hogy egy minden szempontból megfelelően átvizsgált és minősített készítménnyel oltatják be magukat. Ennek pedig az a legjobb módja, ha az oltóanyagot az EGYÜ engedélyezi – mondta lapunknak a szóvivő.
Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány több tagja világossá tette, hogy tárgyalnak orosz és kínai vakcina beszerzéséről is. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a Facebookon jelentette be, hogy „az oroszok decemberben elkezdik a kis mennyiségű oltóanyagszállítást Magyarországra, annak érdekében, hogy el tudjuk végezni a klinikai vizsgálatokat és az engedélyezési folyamat utolsó lépéseit is végre tudjuk hajtani”.