Joe Biden;Donald Trump;amerikai elnökválasztás;Kamala Harris;

2020-11-08 21:19:09

Amerika legyűrte Trumpot, sok nagyvárosban örömünnep tört ki

Győzelmi beszédében Joe Biden egy bibliai idézettel arra utalt, hogy eljött a sebek begyógyításának ideje. Donald Trump elnök egyelőre makacsul hallgat.

Ifj. Joseph Robinette Biden az Egyesült Államok megválasztott elnöke. Nem sokkal szombaton dél előtt az AP hírügynökség nyomán a CNN, a BBC, az NBC, az ABC, a CBS, és kis késéssel a FoxNews is bejelentette, hogy a verseny eldőlt, Biden és alelnökjelöltje, Kamala Harris behozhatatlan előnnyel vezet a Trump-Pence páros előtt. A hírre percek alatt spontán népünnepély alakult ki a Fehér Ház környékén, és sok nagyvárosban. Az utcabálok még este is tartottak, a többnyire maszkot viselő tömeg felváltva skandálta Biden nevét és azt, hogy „USA, USA!”. Győzelmi beszédében a hívő katolikus megválasztott elnök egy bibliai idézettel arra utalt, hogy eljött a sebek begyógyításának ideje.

Mire mindenhol összesítik a szavazatokat, a Biden-Harris páros minden képzeletet meghaladó, 81 millió körüli vokssal számolhat és a becslések szerint csaknem hétmilliós különbséggel fog nyerni. Az elektori testületben várhatóan 306-232 lesz arány, mert Georgia, Arizona, Nevada és Pennsylvania elektorait Biden kapja, míg Észak-Karolinában megmarad Trump előnye. A jamaicai-indiai bevándorlóktól született Kamala Harris valódi történelmet írt: ő az első nő, fekete és ázsiai, akit ilyen magas tisztségbe választottak.

Donald Trump elnök egyelőre makacsul hallgat. A szombatot golfozással töltötte, a nevében kiadott közlemény szerint a választásnak még nincs vége és hétfőn bírósági beadványokkal fognak élni a kulcsállamokban. Ügyvédje, Rudy Giuliani tények említése nélkül arról beszélt, hogy a levélszavazatokat „bárki kitölthette”. Jogi szakértők szerint eddig nem merült föl az eredményt kétségessé tevő bizonyíték és a Trump-tábor jogi erőfeszítései meglepően szétforgácsoltak. Egyetlen valós panaszuk az, hogy a Pennsylvaniában kedd estig feladott, de már az urnazárás után beérkező voksokat külön kell választani, mert azok érvényessége a bíróság döntésétől függ. Ezeket azonban eleve így kezelték, és nincs belőlük annyi, hogy a megfordítsák az állam eredményét. Bidennek amúgy Pennsylvania 20 elektora nélkül is többsége lenne a december 14-én szavazó elnökválasztó testületben. A kiszivárgott hírek szerint Trumpot veje és bizalmas tanácsadója, Jared Kushner próbálta tapintatosan szembesíteni a valósággal és rávenni, hogy méltósággal fogadja a vereséget.

Az Amerikára és a világra váró új korszakból Joe Biden győzelmi beszéde adta az első ízelítőt. Donald Trump megosztó, állandóan katasztrófákkal fenyegető és ellenségeket kereső beszédeivel ellentétben Biden Barack Obama kedvenc fordulatával élve a visszatérő reményt hangsúlyozta. Arról beszélt, hogy az amerikaiak együtt meg tudják oldani közös problémáikat. „Most és itt kezdjen véget érni a démonizálás zord korszaka!” – szólított föl megbékélésre. Azt mondta, hogy érti a vesztes oldal csalódottságát, hiszen párszor ő is veszített már életében, de „adjunk egymásnak egy esélyt”! Ő nem ismer „vörös és kék”, azaz a republikánusokra vagy a demokratákra szavazó államokat, csak az Egyesült Államokat. „Fejezzük be a másik ellenségnek tekintését, ők nem ellenségek, hanem amerikaiak!” – szólított fel megbékélésre. „Amerika nem csak erejével, de példájával is vezetni fog” – utalt arra, hogy vezetése alatt az Egyesült Államok újra konstruktív szerepet fog játszani a világpolitikában.

A 17 perces beszédben csak egyszer hangzott el Trump neve. Első feladatként Biden a COVID-19 járvány megfékezését jelölte meg. „Nem tudjuk helyreállítani a gazdaságot, visszaszerezni életkedvünket vagy élvezni az élet legértékesebb pillanatait – megölelni unokáinkat, a születésnapokat, esküvőket, diplomaosztókat, azokat a momentumokat, amelyek a legfontosabbak számunkra –, amíg nem bírunk el a vírussal” – jelezte az új kormányzat prioritásait.

A Biden-Harris páros győzelmének biztossá válásával azonnal megindult a találgatás és a helyezkedés a kormányzati pozíciókért. A Demokrata Párt balszárnya – amelynek terveit keresztülhúzták a várttól elmaradó képviselőházi és szenátusi eredmények – megpróbál nyomást gyakorolni Bidenre, hogy emelje be a kormányba Elizabeth Warrent és Bernie Sanderst. Előbbit pénzügyi vagy igazságügyi, utóbbit munkaügyi miniszternek ajánlják. Külügyminiszter-jelöltként a sajtó az Obama-adminisztráció ENSZ-nagykövetét, Susan Rice-t emlegeti, aki korábban alelnök-jelöltnek is szóba jött. A védelmi tárca élére Michele Flournoy volt miniszterhelyettes az esélyes, aki az első nő lenne ezen a poszton. Biden a hírek szerint mérsékelt republikánus jelölteket is figyelembe vesz, például John Kasich volt ohiói és Charlie Baker massachusettsi kormányzót vagy Jeff Flake volt szenátort. 

 Horváth Gábor

Pezsgővel és tánccal ünnepelte Los Angeles Biden győzelmét

Szombat reggel, amikor a CNN előrevetítette a demokrata elnökjelölt Joe Biden győzelmét, a házban ahol lakom, mindenki szinte egyszerre tapsolni kezdett és hamarosan a pezsgősüvegeket is elkezdték durrogtatni. A mindig forgalmas Los Angeles-i utcák dudálástól lettek hangosak, és még a nappalimba is behallatszott, ahogy a kocsikban egyre többen felhangosították a rádiót.

Ez a reakció két okból sem meglepő: Kalifornia évtizedek óta hagyományosan demokrata állam, így az utóbbi időszakban különösebb figyelmet nem is kapott, mindenki inkább a billegő államok eredményeinek az alakulását leste. Itt a legtöbb ház kertjében vagy ablakában látható volt, kire szavaznak az ott lakók és amerre csak sétáltam szinte mindenhol Biden-Harris tábla kéklett, sőt, többen a maszkjukon is büszkén viselték pártszimpátiájukat. Az örömkitörés másik ok az, hogy egész Amerika már kedd óta feszülten figyelte, hogyan váltanak pirosból kékre, vagy éppen kékből pirosra a térkép egyes részei. A koronavírus miatt leadott levélszavazatok száma igencsak megnövekedett, ráadásul a választási részvétel is jóval magasabb volt mint valaha: Biden több voksolt zsebelt be mint eddig bármelyik jelölt, négymillió szavazattal megelőzve a jelenleg regnáló elnököt, Donald Trumpot.

Los Angeles utcáin az emberek szinte teljesen megfeledkeztek néhány órára a tavasz óta tomboló koronavírusról: bár kivétel nélkül maszkban, de táncolni kezdtek annak ellenére, hogy a majdnem egész évben nyárban élő városban épp szokatlanul hűvös idő volt. Los Felizben például a Queen jól ismert számára, a „We Are The Champions”-ra ropták, de az ország többi részén sokan ironikusan, a Trump által gyakran kampányzeneként használt Village People-YMCA táncoltak. 

A mozifővárosban az sem szokatlan hogy a hírességek is részt vesznek egy-egy eseményen, ami alól ez a nap sem volt kivétel: az Oscar-díjas énekes, John Legend és felesége a gyakran Twitter-királynőként is emlegetett Chrissy Teigen éppen itt, West-Hollywoodban, a Santa Monica Boulevardon buliztak együtt a tömeggel. A sztárok egyébként nem csak az ünneplésből, hanem a szavazással járó munkából is derekasan kivették a részüket: A voksot leadók között volt akinek olyan szerencséje volt, hogy a szintén Oscarral jutalmazott Marisa Tomei köszönte meg a részvételüket, ugyanis ő is beállt segíteni. Mivel az Egyesült Államokban szokás egy kis matricát adni azoknak akik már leadták a szavazatukat „I voted” felirattal, ami mellé esetenként egy kis süti is jár – Los Angelesben több helyen is a Masterchef című műsorból ismert Christina Tosi híres Milkbar-os édességeit osztogatták.

Noha a jelenlegi állás szerint az államban toronymagasan, több, mint 65 százalékkal nyertek a demokraták, nem mindenhol volt felhőtlen az öröm. Éppen az ujjongva táncoló West Hollywood melletti Beverly Hillsben például Trump csalódott hívei vonultak fel a luxusüzletek beszögelt kirakatai mellett. Bár elsőre sokaknak meglepő lehetett, hogy éppen ez a városrész piroslik szinte egyedül a város térképén, azokat akik közelről figyelték az elmúlt hónapok eseményeit, nem érte váratlanul a hír- ugyanis a jelenlegi, hamarosan leköszönő elnök itt már a 2016-os választásokon is sikeresen teljesített. A mesés villáiról, gyönyörű kirakatairól és méregdrága éttermeiről híres környéken már nyár óta több rallyt is tartottak Trump támogatói a vírus ellenére. Az elégedetlenség főként az üzletek és iskolák bezárásának számlájára írható, de többen kifejezték ellenérzésüket a maszkviseléssel kapcsolatban is. Augusztusban a rally több résztvevője is azt hangsúlyozta – azzal, hogy a város vezetése maszk viselésére arra kéri őket, „a szólásszabadságukat korlátozzák” és mindezt egy „zsarnoki intézkedésnek tartják”. A szombati felvonulás alkalmával többen azt nyilatkozták, nem akarják elfogadni a választások eredményét és, hogy a végsőkig küzdeni fognak.

– Garamvölgyi Flóra (Los Angeles) írása a Népszavának