Parragh László;iparűzési adó;közösségi közlekedés;

Gémesi György

- Ha nincs iparűzési adó, azonnal leáll a közösségi közlekedés

Dilettánsnak nevezte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének iparűzési adó jövő évi felfüggesztéséről szóló javaslatát Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke.

Dilettánsnak nevezte Parragh Lászlónak, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének iparűzési adó jövő évi felfüggesztéséről szóló javaslatát Gémesi György, Gödöllő polgármestere a szövetség mai ülésén tartott sajtótájékoztatón. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint a kormány településeket kivéreztető politikája éppen a legnehezebb időszakban, egy világjárvány idején gyengítette meg az önkormányzatokat.

Az önkormányzati tömörülés vezetője szerint Parragh a kötelező kamarai tagdíj elengedésével jobban segítené a kis- és középvállalkozásokat. A helyi iparűzési adó (HIPA) egy éves felfüggesztése ugyanis a kisebb cégeknek nem sokat jelentene, viszont jelentős bevételi forrástól fosztaná meg az önkormányzatokat, amelyek az adóbevétel 80 százalékát működésre fordítják. Gémesi bejelentette, hogy sok más mellett ez ügyben is tárgyalásokat kezdeményeznek a kormánynál.

Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere, a szövetség társelnöke szerint a HIPA eltörlése ötletnek is durva. A fővárosi önkormányzat működési kiadásainak 60-70 százalékát ebből fedezik. Ha ezt meglépi a kormány, akkor másnap leáll a közösségi közlekedés – jelentette ki a főpolgármester, de nem hiszi, hogy ezt valóban meglépi a kormány.

A bejelentett korlátozó intézkedéseknek ugyanakkor nagy gazdasági és társadalmi ára van. A válság kezelésében nagy segítséget jelenthet az uniós segélycsomag. A kormány azonban belengette, hogy a jogállamisági kritériumok számonkérése miatt megvétózza az Európai Unió következő hétéves ciklusának költségvetését. A főpolgármester szerint ezzel a segítséget nyújtó kezet lökné el az országtól az Orbán-kormány, márpedig ez súlyos felelőtlenség lenne. Helyette inkább arra kellene törekednie a kabinetnek, hogy minél előbb elfogadják az uniós költségvetést, annak érdekében, hogy minél előbb megnyílhassanak az uniós pénzcsapok. Az uniós helyreállítási keretből egyébként 2500 milliárd forint jutna Magyarországnak. Karácsony szerint karnyújtásnyira a siker.

Az uniós szakbizottságok tegnap támogatták a 30 európai város által benyújtott – a helyi önkormányzatok szerepét erősítő - módosító indítványokat. Nagy kérdés persze, hogy az önkormányzatokkal állandó harcban álló Orbán-kormánnyal szemben ezt hogyan lehet érvényesíteni.

A főváros brüsszeli irodája mindenesetre sokat dolgozott azért, hogy a települések a következő hét éves pénzügyi ciklusban minél nagyobb arányban jussanak közvetlen forrásokhoz, illetve az országoknak megszavazott keret egy részét csak önkormányzati célokra, a településekkel együttműködve lehessen elkölteni.

Gémesi György ígéretet tett arra, hogy az uniós források megnyitása után segítséget nyújtanak a településeknek a források elérésében.

Hivatalos elnökségi állásfoglalásban utasítja vissza a legnagyobb önkormányzati szövetség a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének hétvégi javaslatát, hogy egy évre függesszék fel a helyi iparűzési adó befizetésének kötelezettségét.