KSH;bérleti díj;koronavírus;lakáskiadás;

2020-11-10 17:08:47

Átrendezi a lakbéreket a koronavírus

Rekord széles kínálatból, és a tavalyinál több mint 5 százalékkal olcsóbban bérelhetnek maguknak lakást a járványhelyzet miatt bezárt felsőoktatási kollégiumokból kiszoruló diákok. Az árak azonban még így is jóval borsosabbak, mint egy kollégiumi férőhely.

A KSH és az ingatlan.com legfrissebb közös lakbérindexe szerint az áprilisi mélypontot és a nyár eleji ingadozást követően ismét mérséklődtek a lakbérek szeptemberben, ám a lakásbérlés országos viszonylatban így is kicsit – 1,5 százalékkal - többe került, mint áprilisban. A havi alapon 0,9, éves alapon pedig 5,5 százalékos csökkenés ellenére az ősz első hónapjában harmadával többet kellett fizetni egy kiadó lakásért, mint öt évvel ezelőtt. Budapesten ennél erőteljeseben estek az árak: szeptemberben 8,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt, ami öt éves távlatban „csak” 27 százalékkal magasabb díjakat jelent.

Az árak mérséklődésében szerepet játszik, hogy az ingatlan.com összesítése szerint a fővárosban már több mint 14 ezer, országos szinten pedig több mint 21 ezer kiadó lakásból lehet válogatni. Ez azt jelenti, hogy a budapesti kínálat 62, a többi egyetemi várost is magában foglaló országos kínálat pedig 42 százalékkal növekedett az elmúlt egy évben. A koronavírusjárvány miatt eltűntek ugyanis a rövidtávú lakáskiadás motorját jelentő külföldi turisták, így azok a lakástulajdonosok, akik korábban airbnb vagy egyéb szállásközvetítők segítségével adták ki rövidebb időszakokra jóval drágában a lakásukat, most kénytelenek voltak hosszabb távra, alacsonyabb bérleti díjért kínálni ugyanezen ingatlanokat.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a felsőoktatás digitális térbe költözésével tovább csökkenhetnek a bérleti díjak az egyetemvárosokban. Amiatt ugyanis sok hallgató költözhet haza – azok is, akik eddig bérelt lakásban laktak -, így tovább bővülhet a kiadó lakások jelenleg is rekordnagyságú kínálata. A szakértő elmondta azt is: a fővárosban jelenleg átlagosan havi 140 ezer forintért kínálják a kiadó lakásokat, ami 15 százalékkal alacsonyabb összeg, mint amit a koronavírus-járvány megjelenése előtt kértek a tulajdonosok. Utoljára 2017 novemberében voltak ilyen alacsonyak az átlagos havi bérleti díjak. A többi egyetemvárosra inkább az árak stagnálása jellemző, így Debrecenben most havonta átlagosan 110 ezer, Győrben 100 ezer, Pécsett pedig 90 ezer forintért lehet kibérelni egy lakást. Az olcsóbb egyetemvárosok közé Nyíregyháza, Miskolc és Eger tartozik, ahol 80 ezer, 84 ezer és 90 ezer forint a havi átlagos bérleti díj az ingatlan.com kínálatában.

Mindez persze még így is sokszorosa a kollégiumi díjaknak, még akkor is, ha a hallgatók közösen bérelnék ki a lakásokat. Így kérdés, mennyire jelent ez majd valós alternatívát a kollégiumokból elküldött hallgatók számára.