MSZP;ellenzék;

- Így lehet a kormányváltókból kormányzóképes szövetség

A jövőről szóló beszélgetések közben mostanában sokan kérdezik tőlem, hogy a most formálódó kormányváltó szövetség pártjaiból hogyan lesz majd kormányzóképes többség? Mennyire lehet tartós egy ilyen együttműködés, amelynek szereplői ilyen sokszínűek és rengeteg dologban eltérő meggyőződésűek? Hogyan tudunk majd együtt dolgozni? Van-e jövője egy ilyen szövetségnek?

A kérdés jogos és helyénvaló, hiszen az emberek érthető igénye nemcsak az, hogy leváltsuk a Fideszt, hanem az is, hogy a demokrata ellenzéki szövetség tartós és kormányzóképes is legyen. Az, hogy „bukjon a Fidesz!”, szlogennek talán jó, de a későbbi sikeres kormányzáshoz édeskevés. Ennél sokkal többre van szükség.

A kormányváltó szövetség pártjainak egy csapatban kell játszaniuk. Az eredményes csapatjátéknak azonban van egy nagyon fontos feltétele: egy közösen elfogadott vízió, egy olyan alap az együttműködéshez, amihez mindenki tartja magát, és amely megalapozza a későbbi hosszabb távú együttműködést. Mondjuk ki: a kormányzóképesség alapfeltétele a közös program.

Szerencsére vannak már jó példáink, közös fellépések, közös jogi és gazdasági kezdeményezéseink. A közös munka elkezdődött, helyi szinten az önkormányzatokban, a frakciók között és a pártelnökök szintjén is. A napokban közösen dolgoztuk ki a 11 pontból álló járványkezelési javaslatcsomagunkat is. Ebben olyan konkrét intézkedések szerepelnek, mint az azonnali tömeges és ingyenes tesztelés, valamint kontaktkutatás, vagy a száz százalékos táppénz azoknak, akik igazoltan koronavírusosok, hogy ne akarják elkerülni a karantént az anyagi kiesés miatt, és ne akarjanak betegen is dolgozni. Ezzel vissza lehetne szorítani a fertőzés terjedését! De azt is kimondtuk, hogy a megélhetési problémákat is orvosolni kell, vagyis kapjanak azonnali támogatást a munkájukat elvesztő dolgozók, a gyermekes családok és a nyugdíjasok. Nem lehet pénz nélkül hagyni az embereket, és segítség kell a kisvállalkozásoknak is! Ezekben minden ellenzéki párt egyetért, és képesek voltunk összehangoltan cselekedni.

Eljött tehát az ideje annak, hogy megerősítsük szövetségünket, és ehhez most már a külső feltételek is adottak. A fejlett világ elindult kifelé az elvtelen populizmus és önkény korszakából. Ezt jelzi Joe Biden és az amerikai demokraták győzelme. Ezt igazolja, hogy az Európai Unió az uniós kifizetéseket az európai normák és a jogállamiság feltételeinek teljesüléséhez köti. Itthon a Fidesz-KDNP kamukoalíciójának jeles képviselője, Kövér László ugyan kocsmai stílusban „moslékkoalíciónak” nevezte az EU vezetését, ettől még a demokrácia hívei erősödnek a tengerentúlon és Európában is. A mi feladatunk az, hogy nálunk is forduljon a kerék.

A közös programalkotáshoz az MSZP már le is tette az asztalra a saját javaslatát. Mivel a Fidesz hatalmát a félelem, az igazságtalanság és a rombolás tartja egyben, szerintünk elsősorban ezt a három körülményt kell felszámolnunk. Ez alapján a programunk is három pillérre épül.

Programunk első pillére az, hogy a félelem eltüntetésével párhuzamosan helyreállítjuk a demokráciát és a szabadságjogokat, valamint a jogbiztonságot és a jogállamot. Ma ugyanis azért van félelem az emberekben, mert nincs szabadság és nincs törvényesség. Félelmet és bizonytalanságot kelt, hogy a hatalom támadja a bíróságokat és nem hajtja végre azok döntéseit. Félelmet kelt a szabadság eltüntetése is, amit a független médiumok megszüntetése, az oktatás, a tudomány és a művészetek szabadságának felszámolása jelent. Félelmet kelt, hogy lassan már egymás előtt sem mernek az emberek őszintén beszélni. Mi ezt a félelmet fogjuk felszámolni azzal, hogy helyreállítjuk a demokratikus intézmények rendszerét.

Programunk második pillére az esélyteremtés és a társadalmi igazságtalanságok megszüntetése. És ez nem csak egy baloldali szólam, hanem az egész nemzet összetartozásának egyik sarokköve is. Mert lehet énekelni, hogy „egy vérből valók vagyunk”, de addig nem beszélhetünk egységes és egymásért felelősséget vállaló nemzetről, amíg egyetlen gyerek sorsa is azon dől el, hogy milyen családba születik! Mennyire összetartó nemzet az, ahol a jómódú környezetben felnövő gyerek jobb oktatást kap? Mennyire együtt érző nemzet az, amelynek tagjai elnézik, hogy ötszázezer gyermek éhezik, és hogy a nyugdíjasok nyomorognak? Mennyire testvéries nemzet az, ahol több százezer ember nem jut hozzá az egészségügyi ellátáshoz? A közgyógyellátás romokban, kevés a háziorvos, az elit magánkórházai viszont gombamód szaporodnak! A dolgozókat kizsákmányolják és kiszolgáltatják a tőkének, miközben tönkretették a szakszervezeteket! Óriási mértékben növekszik a munkanélküliség. Nincs valódi munkahely-megőrzés, nincs valódi munkahely-teremtés, csak drága plakátokon hirdetett üres szólamok! Ilyen egy igazi, egymásba kapaszkodó nemzet? Mi ezt nem így gondoljuk! Az MSZP programjának második pillére ezért az, hogy felszámolja az igazságtalanságot egy olyan esélyteremtő állam létrehozásával, amely minden társadalmi réteg számára elősegíti a felemelkedést. A mi programunk egyenlő esélyeket biztosít az oktatásban és az egészségügyben egyaránt. Európai szintű bérek és a megélhetést biztosító nyugdíjak elérésére törekszünk. Mindenki a jövedelmével arányosan viseli majd a közterheket, mert ez így igazságos!

Programunk harmadik pillére a környezetünk kizsákmányolása elleni fellépés és a klímaigazságosság érvényre juttatása. De úgy is mondhatnánk, hogy megállítjuk a Fidesz rombolását. Mindenki tudja, mit művel Orbán Viktor pártja a környezetünkkel. Természetvédelmi területeket sajátítanak ki maguknak, tömegesen vágják ki a fákat, gyarmatosítják a Balatont és természetes vizeinket. Betiltották a szélerőműveket és nem törődve a költségekkel és veszélyekkel, megépítik Paks 2-t. Az MSZP kormányváltó és korszakváltó programjának harmadik pillére ezért az, hogy mi nem csak építünk, hanem újjá is építjük az országot! Megvédjük közös természeti kincseinket, megóvjuk környezetünket. Ez valamennyiünk érdeke, de ez a kötelességünk is, mert azt szeretnénk, ha gyermekeink és unokáink egy egészségesebb, élhetőbb világban boldogulnának.

Demokrácia, esélyteremtés, környezetvédelem! Az MSZP tehát ezekre a pillérekre épülő programot tett le a kormányváltó szövetség asztalára. Ideje, hogy most közösen lépjünk tovább: közös vízióval, közös programmal és közös jelöltekkel. Kidolgoztunk ezért egy 30 pontos javaslatsort, amelyet be fogunk mutatni partnereinknek, és amely alapját képezheti a közös programnak. 

A közös vízió és program azonban csak akkor ér valamit, ha időben elkészül. Ha a jövő évi előválasztások idejére az alapok már készen vannak, és már az előválasztás előtt minden jelölt és a miniszterelnök-jelölt jelöltek is aláírják, hogy ezt a programot fogják képviselni. Ez közös érdekünk, hiszen az embereknek is tudniuk kell, hogy mire készülnek azok, akikre szavaznak. Ha azt akarjuk, hogy egységes, kormányzóképes erőnek lássák a szövetségünket, akkor egyik jelölt sem képviselhet mást, mint amiben együtt megállapodtunk!

Az MSZP támogatja az előválasztást. Hiszünk abban, hogy a siker alapja az, ha mindenhol olyan közös jelölt mögé tudunk beállni, aki helyben a legesélyesebb. Ahhoz, hogy ez így lehessen, el kell dönteni, hogy az adott körzetben melyik demokrata párt jelöltjét támogatják a legtöbben. De az is közös felelősségünk, hogy ez a versengés sportszerű és tiszta legyen. Egyetlen párt sem hagyhatja figyelmen kívül, hogy a másik jelöltjének gáncsolása vagy esetleges besározása az egész demokrata tábort gyengíti! Nem szabad elfelejtenünk, hogy a kölcsönös tisztelet is a későbbi kormányzóképesség elengedhetetlen feltétele!

Tudom, hogy a járvány megfékezése ma a legfontosabb nemzeti érdek, és ebben partnerek vagyunk, de 2021 tavaszától már készülnünk kell 2022-re.

És ha a demokratikus pártok szövetsége nem csak győzni szeretne, hanem kormányozni is, akkor az csak egy közösen megalkotott és közösen képviselt programmal lehetséges. Ezt a közös minimumot pedig most kell elfogadnunk, hogy aztán, ha sokan mellénk állnak, ez lehessen a jövőnk is.

Közös jövőnkért, Magyarországért!

Tóth Bertalan

az MSZP társelnöke