Drámai fordítás, Magyarország kijutott az Európa-bajnokságra

Korom Milán
2020.11.12. 20:03

Fotó: Kisbenedek Attila / AFP
A magyar labdarúgó-válogatott története során negyedszer kijutott az Európa-bajnokságra, mivel a pótselejtező csütörtöki döntőjében a hajrában fordítva 2-1-re legyőzte az izlandi csapatot a Puskás Arénában.
A magyar válogatott is versenyben volt a maradék négy helyért a jövő nyárra halasztott labdarúgó Európa-bajnokság pótselejtezőjében, amelynek csütörtökön rendezték a döntőit. Elsőként Észak-Macedónia harcolta ki az Eb-részvételt, miután Grúzia vendégeként 1-0-ra diadalmaskodott. Az északmacedónok történetük során első alkalommal vehetnek részt nagy nemzetközi tornán: a C csoportban Hollandiával, Ukrajnával és Ausztriával találkoznak Amszterdamban és Bukarestben.

A Magyarország-Izland mérkőzés pocsékul kezdődött a hazai csapat számára, a vendégek gyorsan vezetést szereztek Gulácsi Péter hibáját követően. Egészen a hajráig úgy tűnt, Izland ezzel a góllal kijut az Eb-re, aztán azonban jött Négo és Szoboszlai, a végjátékban fordított a magyar együttes.
90+6. perc: Nincs tovább, Magyarország ismét kijutott az Európa-bajnokságra.

90+5. perc:
Ingason sárga!

90+1. perc:
GÓL! Jöttek előre az izlandiak, a vendégek lövése elakadt a blokkban. Gyorsan fordultak a magyarok, Szoboszlai a tizenhatos környékéről kilőtte a hosszú alsót, a kapufáról befelé pattant a labda. (2-1)

90. perc:
Négy perc hosszabbítás!
88. perc: GÓL! Egy kavarodás után össze vissza pattogott a labda az izlandi kapu előtt, végül Négo gyötörte be hat méterről! (1-1)

87. perc:
Bödvarsson lépett ki üresen a jobb szélen, középen Albert Gudmundsson érkezett, de öt méterről a kapu mellé rúgta a labdát.

84. perc:
Szalai Ádámnak és Nagy Ádámnak is ennyi volt mára, Könyves Norbert és Négo érkezett a hajrára.

83. perc:
Gunnarsson nem tudja folytatni, Skúlason a helyén.

77. perc:
Izland behúzódott saját kapuja elé, a magyarok azonban nem nagyon találják a rést a védelmen.

73. perc:
Kettőt cseréltek az izlandiak: J. Gudmundsson és Finnbogasson le, Bödvarsson, illetve Albert Gudmundsson be.

72. perc:
Holender helyére érkezett Nikolics.

65. perc:
Szalai Ádám három védő gyűrűjében összeesett a tizenhatoson belül, a játékvezető szerint nem történt szabálytalanság.

63. perc:
Szalai Attila kapott sárgát kezezésért.

61. perc:
Két csere a magyaroknál, Lovrencsics váltotta Fiolát, Kalmár helyére pedig Sigér állt be.
57. perc: Felállt fal előtt járatják a labdát a magyarok, Sallai iramodott meg a bal szélen, középre tett labdája nem volt jó, elszállt a kapu fölött.

51. perc:
Szalai Attila tört előre, 20 méterről eresztett el egy löketet, ami megpattant, így elkerülte a kaput.

46.. perc:
Visszatértek a csapatok, nincs csere egyik oldalon sem.
45+1. perc: Véget ért az első játékrész.

45. perc:
Halldórsson első bravúrja, Szoboszlai megpattanó szabadrúgását ütötte ki oldalra. Gyorsan fordult Izland, Gulácsinak kellett még egy védést bemutatnia a hosszabbításban.

42. perc:
Kalmárt buktatta egy izlandi 18 méterre a kaputól. Szoboszlai állt a labda mögé, a lövés nem sokkal a léc fölött szállt el. Gyorsan fordultak a vendégek, Gudmundsson vette célba Gulácsi kapuját a magyar tizenhatoson belülről, ám a labda a magyar kapus kezei között landolt.

35. perc:
Holender iramodott meg a bal szélen, éles szögből középre tette a labdát, de lövésnek és átadásnak sem volt rossz, Halldórsson lehúzta a labdát.

33. perc:
Sallai tört a kapu felé, 20 méterről el is szánta magát lövésre, de Halldórssonnak nem kellett bravúrt bemutatnia.

29. perc:
Finnbogasson önzetlenül középre passzolta a labdát, Botka bravúrral kikanalazta azt, pedig már érkezett a hosszún Bjarnason.

27. perc:
Szoboszlai ívelését követően Bokta bólintott 12 méterről az izlandi kapu fölé.

25. perc:
Finnbogasson fejesét fogta Gulácsi.
21. perc: Egy szabadrúgás után Sallai fejese változtatott irányt egy izlandin, sarokrúgással jöhettek a magyarok. A szöglet után Orbán bólintott Halldórsson kezei közé. 17. perc: Holender eresztett el egy nem túl erős lövést, Halldórsson magabiztosan hárított. 11. perc: GÓL! Holender buktatta Gudmondssont 17 méterre a magyar kaputól. A megítélt szabadrúgást G. Sigurdsson végezte el, a labda a kapu közepe felé tartott, Gulácsi azonban csak hozzáérni tudott, hárítani nem, mivel beütötte azt saját maga mögé. Hatalmas hiba! (0-1) 5. perc: G. Sigurdsson durva belépőjét követően Kuipers fel is mutatta a sárga lapot. 4. perc: Az első veszélyes lehetőség a vendégeké, egy bal oldali szöglet után Pálsson fejelt öt méterről Gulácsi Péter kezei közé. 1. perc: Elkezdődött a mérkőzés!

Magyarország–Izland 2-1

Budapest, Puskás Aréna, zárt kapuk mögött. Játékvezető: Kuipers (holland)
Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Fiola (Lovrencsics, 61.), Kalmár (Sigér, 61.), Nagy Á. (Négo, 84.), Szoboszlai, Holender (Nikolics, 72.) – Szalai Á. (Könyves, 84.), Sallai.
Szövetségi kapitány:
Marco Rossi (a koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált kapitányt segítője, Cosimo Inguscio helyettesíti a kispadon)
Izland: Halldórsson – Pálsson, R. Sigurdsson, Árnason, H. Magnússon – Sigurjónsson, A. Gunnarsson (Skúlason, 83.), G. Sigurdsson, J. Gudmundsson (A. Gudmundsson, 73.) – B. Bjarnason, A. Finnbogason (Bödvarsson, 73.).
Szövetségi kapitány: Erik Hamrén

Gólszerző: Négo (88.), Szoboszlai (91.), illetve G. Sigurdsson (11.)

Sárga lap: Szalai A. (63.), illetve G. Sigurdsson (5.), Ingason (95.)

Előzmények

A magyar válogatott az őszi eredmények tükrében mindenképpen önbizalommal várhatja az Izland elleni mérkőzést, ugyanis Bulgária mellett a Nemzetek Ligájában legyőzte a világranglistán egyaránt magasabban jegyzett török és a szerb csapatot is, ráadásul a vb-negyeddöntős oroszokkal vívott két meccsen is szerzett egy pontot. Az izlandiak ezzel szemben kifejezetten gyatrán szerepelnek az NL-ben: mind a négy meccsükön vereséget szenvedtek, igaz, olyan ellenfelekkel szemben, mint a vb-bronzérmes belgák, a vb-negyedik angolok, illetve a dánok.

Marco Rossi, magyar szövetségi kapitány koronavírus-fertőzése miatt nem lehet ott a Puskás Arénában, őt távollétében a másodedző Cosimo Inguscio helyettesíti a kispadon. A magyar-izlandi mérkőzéssel egyidőben, 20.45-től Észak-Írország–Szlovákia és Szerbia–Skócia mérkőzéseket is rendeznek.

Isztambuli bulira készül Hamilton

Korom Milán
2020.11.12. 19:09

Fotó: RUDY CAREZZEVOLI / AFP
Sorozatban negyedik, összesen hetedik világbajnoki címét nyerheti meg vasárnap a Mercedes 35 éves brit pilótája.
Több mint kilenc évvel ezelőtt, 2011 májusában járt utoljára Törökországban a Forma-1-es mezőny, az isztambuli pálya a szezon ötödik olyan helyszíne lesz, amely eredetileg nem szerepelt a 2020-as versenynaptárban. Két hete Imolában a Mercedes bebiztosította konstruktőri világbajnoki címét, ezúttal Lewis Hamilton tehet hasonlót. A 35 éves pilóta a Török Nagydíj előtt 85 pontos előnnyel vezet az összetettben, ebből 78-nak kell megmaradnia ahhoz, hogy a megvédje a címét három versennyel a szezon zárása előtt. Ha Hamiltonnak sikerül a címvédés, akkor ebben a mutatóban is beéri a legendás német Michael Schumachert, az egyetlen versenyzőt az F1 történetében, aki hét vb-elsőséggel rendelkezik. Hamilton az elmúlt évtizedben sorra állította be, majd döntötte meg a rekordokat, legutóbb a futamgyőzelmek számát tekintve előzte meg Schumachert, aki 91 sikerrel zárta pályafutását, míg a brit most 93-nál jár. Hamilton a pole pozíciók tekintetében óriási fölénnyel vezeti az örökranglistát, jelenleg 97 rajtelsőség szerepel a neve mellett, ebben a rangsorban Schumacher 68-cal a második.
A hétvége folyamán hűvös, de száraz idő várja a csapatokat, akiknek a Mercedes fölénye ellenére van még miért harcolniuk. A fő kérdés az, hogy melyik istálló végez harmadikként a konstruktőrök között, a tét ráadásul nem kicsi, ugyanis dollármilliókkal többet kasszíroz, aki előbb végez. Jelenleg a Renault áll a harmadik helyen 135 ponttal, míg a McLaren és a Racing Point egyaránt 134 egységgel rendelkezik. A Ferrari lemaradása már jelentősebb, az olaszoknak mindössze 103 pontjuk van. A maranellói istálló úgy tűnik, már elengedte a 2020-as szezont, ezt jelzi az is, hogy a csapatfőnök, Mattia Binotto nem utazott el Törökországba. Ez lesz az első alkalom az 51 éves sportvezető számára, hogy kihagy egy versenyhétvégét azt követően, hogy 2019 elején a Ferrari csapatfőnöke lett. Döntését azzal magyarázta, hogy meg kell találni az egyensúlyt a pályán és a gyárban előttük álló feladatok között, ezért inkább a csapat maranellói központjában felügyeli a jövő évi fejlesztéseket.
„Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy nem látjuk őt fizikai valójában a megbeszéléseken vagy a bokszutcában, de az összes kommunikációs technológiát használni fogja, szóval hallatni fogja majd a hangját”

– mondta az istálló sportigazgatója, Laurent Mekies, aki Binotto pályaszéli feladatait átvette.

Ugyancsak nélkülöznie kell csapatfőnökét a Williamsnek, ugyanis Simon Roberts koronavírus-fertőzés miatt karanténba került. A szakember Angliából „irányítja” csapatát, a helyszínen pedig Dave Redding csapatmenedzser, valamint Adam Carter főmérnök tartják kézben a dolgokat. Ami a jövő illeti, a Racing Pointtól kipenderített Sergio Pérez továbbra is a Red Bull telefonhívására vár, ugyanakkor azt érzi, kezd kifutni az időből.
„A szezonnak gyorsan vége lesz, és ahogy korábban is mondtam, minden csapat szóba jöhet, amely még nem jelentette be a pilótapárosát. Úgy tűnik, elég későn fogom megtudni, hogy folytatom-e a Forma-1-ben. Azt hiszem, egy év pihenő benne van a pakliban”

– jelentette ki a mexikói pilóta, akinek az F1-en kívül szinte semmilyen más érdemi opció nem jöhet majd szóba, lévén lassacskán mindenhol elfogynak a szabad helyek.

A hétvége programja

Péntek Első szabadedzés: 09:00-10:30 Második szabadedzés: 13:00-14:30 Szombat Harmadik szabadedzés: 09:00-10:00 Időmérő: 13:00-14:00 Vasárnap Verseny 11:10-től

Gera Zoltán is tagja lesz a válogatott szakmai stábjának

MTI
2020.11.12. 16:56
Rossi és Gera
Fotó: Népszava
Minden kerettagot jól ismer, egy részükkel pedig játszott is együtt visszavonulása előtt.
Gera Zoltán, az U21-es válogatott szövetségi edzője is tagja lesz csütörtök (ma) este a magyar együttes Marco Rossi szövetségi kapitányt nélkülöző szakmai stábjának az Izland elleni Európa-bajnoki pótselejtezőn. A Magyar Labdarúgó Szövetség honlapjának tájékoztatása szerint Gera feladata lesz, hogy
„segítse Cosimo Inguscio másodedző és a szakmai stáb munkáját a mérkőzés előtt és alatt, hiszen minden kerettagot jól ismer, egy részükkel pedig játszott is együtt visszavonulása előtt”.

Emlékeztettek: Marco Rossi koronavírus-fertőzése miatt nem lehet a csapattal, Gera Zoltán pedig 2016-ban még az Eb-n szereplő válogatott játékosa volt. Két évvel ezelőtt vonult vissza, és a csapat másodedzője lett, később pedig a 2021-es, részben hazai rendezésű U21-es Eb-re készülő válogatott szövetségi edzőjévé nevezték ki. A nemzeti együttes 20 óra 45 perctől a Puskás Arénában találkozik az izlandi csapattal az Európa-bajnoki pótselejtező döntőjében. A győztes kijut a 2021 nyarára halasztott, részben budapesti rendezésű kontinensviadalra.