Magyar Orvosi Kamara;intenzív osztály;koronavírus;

2020-11-12 21:19:13

MOK: Nincs elég intenzív terápiában jártas szakember

Svéd Tamás szerint a szakdolgozók és további kisegítő személyzet létszáma éppen hogy elegendő a gyógyszereléshez, tápláláshoz, légutak tisztán tartásához – a nagy emberigényű beavatkozásokra, így a betegek forgatására, a kimenetelt javító hason fekve lélegeztetésre alig marad kapacitás.

Egészségügyi dolgozók osztották meg a Magyar Orvosi Kamarával (MOK), milyen most a koronavírusos betegek kezelésére kijelölt intenzív osztályok helyzete. Ennek összegzését Svéd Tamás főtitkár tette közzé Realitás címen megjelent írásában. A szakember a pozitívumok közé sorolta, hogy van elég lélegeztetőgép, az egyéb intenzív terápiás eszközpark (perfúzorok, infúziós pumpák, stb.) rendelkezésre állnak, csakúgy mint a betegágy melletti monitorozás feltételei. 

A potenciálisan javítható negatívumok közé sorolta a védőfelszereléseket (noha a helyzet a tavaszinál jobb, a gyakran cserélendő overallokat, maszkokat hosszan, leginkább egész nap hordják), a központi monitor-és videórendszereket, illetve a gyógyszereket. 

Átlagosan egy szakképzett ápolóra 6-10 intenzív osztályos, akár lélegeztetőgépen lévő beteg esik.

A főtitkár beszámolója szerint az ellátás a legtöbb Covid-ellátásra berendezett intenzív osztályon már most is erősen kompromisszumos. A szakdolgozók és további kisegítő személyzet létszáma éppen hogy elegendő a gyógyszereléshez, tápláláshoz, légutak tisztán tartásához – a nagy emberigényű beavatkozásokra, így a betegek forgatására, a kimenetelt javító hason fekve lélegeztetésre alig marad kapacitás.

Ezért a kamara javasolja, hogy az intenzív osztályos ágyak számát fagyasszák be. A szakszemélyeztet pedig racionális átvezénylésekkel és a jelenlegi állomány megóvásával kell biztosítani. Melléjük – és semmiképpen sem helyettük – érdemes más szakterületekről orvosokat, ápolókat, akár önként jelentkező orvostanhallgatókat bevonni az egyszerűbb feladatok ellátására – véli Svéd Tamás.