Európai Unió;terrorizmus;uniós belügyminiszterek;

2020-11-13 18:29:23

Felvizezték az uniós nyilatkozat szövegét

A közösség egységét demonstrálni szándékozó nyilatkozatot fogadtak el pénteken az uniós tagállamok belügyminiszterei a terrorizmus elleni harcról, miután a párizsi, nizzai és bécsi merényletek nyomán Európa-szerte fellángolt a vita a vallásszabadságról és az iszlám helyéről és szerepéről a kontinensen.

A gyilkosságokat követően Emmanuel Macron francia elnök több szélsőségesnek ítélt nyilatkozatot tett, Sebastian Kurz osztrák kancellár pedig azt javasolta, minősítsék bűncselekménynek a politikai iszlámot. Charles Michel, az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács elnöke is előhozakodott egy ötlettel: egy intézet létrehozására tett javaslatot, amely az európai értékekre okítaná az imámokat, például a nemek közötti egyenlőség és a gondolatszabadság tiszteletben tartására. Elképzelését sokan kétkedve fogadták, a fejére olvasva, hogy nem konzultált az indítványról az európai muszlim közösséggel. Hollandiában több mint egy évtizede próbálkoztak hasonlóval, de sikertelenül – húzta le Michel ötletét a Politico című lap brüsszeli kiadása.

A német soros EU-elnökség által francia és osztrák támogatással még a múlt héten beterjesztett nyilatkozattervezet meglehetősen sok kritikát kapott, amiért például összefüggésbe hozta a migrációt a terrorizmussal, és ajánlást tartalmazott az integrálódni nem hajlandó bevándorlók megbüntetésére. Több tagállam – köztük Hollandia, Luxembourg, Spanyolország és Svédország – tiltakozására végül kikerültek a szövegből a vitatott és az iszlámot megbélyegző, a szélsőségekkel összemosó passzusok. Többen megkérdőjelezték, hogy okos dolog-e az iszlámot kedvezőtlen színben feltüntetni épp akkor, amikor az egyik koronavírus elleni vakcina kifejlesztője egy Németországban élő török házaspár.

A pénteken elfogadott és az első változathoz képest meglehetősen felvizezett uniós nyilatkozat leszögezi: a migránsoknak aktív erőfeszítéseket kell tenniük a társadalmi integrálódásra. A demokratikus rend és értékek elleni fellépést pedig nem szabad sem lebecsülni, sem tolerálni, bármi is legyen az indítéka. A szöveg emellett felsorolja azokat a szükséges intézkedéseket, amelyeket a közösség évek óta képtelen végrehajtani a terrorveszély elhárítása érdekében. Ezek közé tartozik az online gyűlöletbeszéd terjedésének megállítása, a rendőrségi együttműködés fokozása, a közös adatbázisok hatékonyabb használata és a jobb információcsere.