A román hadsereg repülőgépével egy belgiumi katonai kórházba szállították vasárnap azt a román orvost, aki a tíz emberéletet követelő szombat esti tűzben sérült meg, amikor menteni próbálta az intenzív terápián ápolt koronavírusos betegeit.
A 48 éves Catalin Denciu volt ügyeletben a karácsonkői (Piatra Neamt-i) megyei kórház intenzív osztályán szombat este, amikor a koronavírusos betegekkel teli intenzív osztályon tűz ütött ki. A részleg két kórtermének egyike teljesen leégett, a másikból sikerült levinni az ágyakat a sürgősségire. Médiajelentések szerint Denciu a lángokban álló kórteremből is megpróbálta menteni betegeit, de nem járt sikerrel és testének mintegy 40 százalékán szenvedett égési sérüléseket.
A maszol.ro cikke szerint a tűzben hét férfi és három nő vesztette életét. A kórház vezetőségének vasárnapi közleményében az áll, az áldozatok 67 és 86 év közöttiek voltak.
A román média az égési sérüléseket szenvedett orvos Belgiumba szállítása kapcsán felidézte azt a 2015-ös bukaresti tragédiát, amikor a bukaresti Colectiv-klubban ütött ki tűz egy rock koncert közben. Az akkori 64 áldozat többsége hetekkel később, kórházi fertőzések miatt halt meg. A hozzátartozók az egészségügyi hatóságokat hibáztatták, amiért elutasították a felajánlott külföldi segítséget, mert nem akarták elismerni, hogy a romániai kórházakban nem tudnak a súlyos égési sérültek számára megfelelő steril környezetet biztosítani.
Még nem tudni, mi okozta a tüzet
A karácsonkői kórháztűz ügyében alakult válságstáb üléséről vasárnap hajnalban távozó Ludovic Orban miniszterelnök szerint
Ugyanakkor hozzátette: annyit tudni, hogy az egyre terjedő koronavírus-járvány miatt a napokban bővítési munkálatok zajlottak a kórház intenzív osztályán.
A tragédia napján költöztették át az intenzív osztályt
George Lazăr, a moldvai megye prefektusa a Digi24 hírtelevíziónak elmondta: a tragédia napján, szombaton költöztették le a Piatra Neamţ-i (karáncsonkői) Megyei Kórház intenzív osztályát a harmadik emeletéről a másodikra, ahol a végzetes tűz keletkezett. A kormánymegbízott szerint az áthelyezésről nem értesítették sem a prefektúrát, sem a megyei közegészségügyi igazgatóságot (DSP), és előzetes terv sem készült róla, így nem is tudja, hogy mi indokolta.
A román média azt is kiderítette, hogy a karácsonkői megyei kórházban nem kevesebb mint nyolc igazgató váltotta egymást az utóbbi évben. Legutóbb azt követően mondott le az igazgató, hogy a sajtó megírta: órákig kell várakozniuk a Covid-gyanús betegeknek a hidegben a kórház előtt, amíg sorra kerülnek, hogy megvizsgálják őket.