A birodalom visszalép – ezzel a megjegyzéssel jelent meg kedd délután a 444.hu Facebook-oldalán a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményét idéző cikk, amely arról szól, hogy a szaktárca nagyvonalúan visszaadná az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) pályázatainak bírálati jogosultságát a Magyar Tudományos Akadémiának (MTA). Vagyis – látszólag – újból a szétalázott, kutatóintézeteitől megfosztott MTA dönthetne e fontos tudományos pályázatokról.
Ebben az ügyben valóban visszakozna a mindent és mindenkit irányítani akaró kormányzat? Sajnos nem. Szinte semmilyen részlet nem ismert még, de abból a kevésből, amit a minisztérium megosztott, világosan látszik: továbbra is ők szeretnék tartani a gyeplőt. Egyrészt leírták, hogy a döntéshozó szerv nem is az MTA, hanem az OTKA Bizottság lenne, a szaktárca szándékai szerint. Ennek lenne egy elnöke, akinek személyét szintén a Palkovics-minisztérium határozza meg: a tisztséget az MTA főtitkára töltené be. Hogy kik és mennyien lesznek még a bizottságban, nem tudni, de aligha lehet arra számítani, hogy az Akadémia szabadon dönthet majd annak összetételéről.
Tehát miközben örömhírként tálalják, hogy döntési jogokat adnak vissza az MTA-nak, azzal a lendülettel meg is szabják, hol lesz a döntéshozás valódi terepe, és az MTA részéről ki vehet részt irányítóként a folyamatban. Hatalmas szabadság. Ráadásul a bejelentés épp aznap érkezett, amikor a parlament kormánypárti többsége megszavazta, hogy a kutatóintézetek munkatársai januártól már nem lehetnek közalkalmazottak. Így egyebek mellett egyszerűbb lesz befogni az állásukat féltő kutatók száját, illetve gördülékenyebben szélnek lehet majd ereszteni a megtörhetetlen lázadókat. A birodalom nem lép vissza, hanem fénysebességre kapcsol.