atomerőmű;OAH;Paks II.;MEKH;Paks 2;

2020-11-20 13:13:29

A közműhatóság áldását adta Paks 2 megépítésére

Gyorsított, egyszerűsített eljárás keretében, másfél hónap alatt megvizsgálta Orbánék nukleáris gigaerőmű-tervének villamosenergia-rendszerre gyakorolt hatását a közműhivatal. Részükről mehet.

Máris kiadta Paks 2 úgynevezett létesítési engedélyét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) - derül ki a hatóság délelőtti tájékoztatásából. A közlés szerint a kérelmet a kiemelt beruházások gyorsított és egyszerűsített engedélyezése jegyében, soron kívül bírálták el. Kétségtelen: a hatóság a döntést másfél hónap alatt hozta meg. A beruházás mögött álló magyar állami Paks II. Zrt. kérelmét október 9-én nyújtotta be, a hatóság pedig az engedély megszületéséről szóló hirdetményt november 19-én függesztette ki. Az engedély részletes szövegét a hirdetmény levétele napján, 25-én teszik közzé. A határozat ellen 30 napon belül indítható közigazgatási per.

A MEKH-papír nem tévesztendő össze az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) által nyár óta vizsgált Paks 2-es létesítési engedélykérelemmel. A közműhatóság közleménye szintén leszögezi: míg a MEKH az áramellátási, addig az OAH a nukleáris biztonság szempontjából vizsgálja a tervet. Utóbbira az OAH-nak 15 hónap áll rendelkezésére, amibe nem számítanak bele a javítások.

Pedig a MEKH által másfél hónap alatt meghozott döntés sem vizsgált jelentéktelen kérdéseket. A Paks II korábbi tájékoztatása szerint az engedély azt igazolja, hogy az erőműterv megfelel a vonatkozó követelményeknek, illeszkedik a környezetbe, nem befolyásolja a meglévő atomblokkok folyamatos üzemét és hosszú távon hozzájárul a magyar villamosenergia-rendszer ellátásbiztonságához. Ennek kapcsán a MEKH tegnap egyelőre annyit állapított meg, hogy a cég jogosult a kétszer 1262 (összesen 2524) megawattos atomerőmű létesítésére. Hozzáfűzik: a tervek szerint megépülő létesítmény a hazai villamosenergia-rendszer legnagyobb termelő egysége lesz, illetve a Paks II. Atomerőmű kiemelt szerepet játszik majd az ország karbonmentes energiatermelésében. (Ezt környezetvédők élesen vitatják.) A hirdetményt a hivatal júliusban kinevezett elnöke, Horváth Péter János jegyzi.