OGYEI;orosz vakcina;

2020-11-21 06:20:00

Eddig csak politikai PR az orosz vakcina

Csak propaganda célokra jó az a tíz adagnyi orosz vakcina, aminek érkezését csütörtökön büszkén jelentette be a karanténból frissen szabadult külügyminiszter.

Szijjártó Péter Facebook-posztjában megjegyezte, a magyar hatósági laboratóriumban „az elkövetkezendő időszakban a magyar szakembereknek lesz lehetőségük arra, hogy tanulmányozzák a vakcinát, és a lehető legmegalapozottabb döntést hozzák az esetleges felhasználhatóság és esetleges engedélyezés ügyében”. A vakcinával – ezt Szijjártó Péter is közölte – olyan, az eddigi klinikai vizsgálatokat tanúsító dokumentáció nem érkezett, ami alapján a magyar szakemberek komolyan értékelhetnék a vakcina hatásosságát, illetve biztonságosságát.

Maga a miniszter sem titkolta: az átfogó elemző vizsgálatok akkor kezdődhetnek meg, amint megérkezik az orosz gyártótól az oltóanyag teljes dokumentációja.

Mit is tud kezdeni a magyar hatóság a látványosan fogadott tíz adag vakcinával? – kérdeztük egy, a szokásos hivatali eljárásokat jól ismerő szakembertől. Rövid válasza: semmit! Mint mondta, korábban,úgy 15-20 éve hasonló esetben a gyógyszerminta ment a laborba, és megnézték, hogy valóban az van-e benne és olyan mennyiségben, minőségben, mint ahogyan azt ráírtak. Ezt egy ideje nem csinálják, a minőségi ellenőrzés a dokumentációból történik.

Megkérdeztük a hazai gyógyszerhatóságot, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetet, hogy a szakembereik hogyan fogják „tanulmányozni” a tíz adag vakcinát? Pontosan mi fog történni az Oroszországból ide érkezett 10 ampulla védőoltással? Mire elég ez a vakcina mennyiség? Mi a határideje a „vizsgálatuknak”?

A hatóság válaszában a tíz adag tanulmányozásával kapcsolatos kérdéseinket figyelmen kívül hagyva azt közölte, hogy az orosz féltől „bekérte mindazon dokumentációkat, amelyek szükségesek a gyógyszer hatékonyságának és biztonságosságának alátámasztására.” Azzal folytatták: „Amint ezek megérkeznek, a magyar gyógyszerhatóság folyamatosan áttekinti és értékeli a beküldött anyagokat, majd ezt követően dönthet a készítmény hazai alkalmazásának engedélyezéséről, ha annak behozatalát az állami egészségügyi tartalék kezeléséért felelős szerv kérelmezi.”