Zöldzóna;MME;énekesmadár;madáretetés;

Vonuló barátposzáta itató mellé kihelyezett almából csipeget

- Indul a madáretetési szezon – Az énekeseket lehet, a vízieket viszont tilos

Emberi segítség nélkül is életben maradnának, de az énekesmadarak etetése és a megfigyelésük egyedülálló élményt nyújt.

Az énekesmadár-etetési időszak az első fagyok késő őszi beköszöntétől a megszűnésükig, november második felétől márciusig tart – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Az etetők madárforgalma elsősorban a tél keménységétől, ezen belül is főleg a hótakaró vastagságától és tartósságától függ. Enyhe teleken az etetőket látogató madarak faj- és egyedszáma gyakran csak fele, harmada a megszokottnak. 

Énekesmadaraknak adható téli eleségek:

  • napraforgó - ez már önmagában is elég,

  • alma (gallycsonkokra szúrva és földre szórva)

  • bogyók (vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa, fagyal)

  • állati zsiradék (háj, faggyú, főzéssel sótlanított szalonna, cinkegolyó)

Bármi mással kísérletezni felesleges, és a madarakra nézve kockázatos lehet. Fontos viszont az ivó- és fürdővíz biztosítása, a befagyott itatókban a naponkénti vízcsere. További információk itt találhatók.

A vízimadarakat nem is szabad etetni

A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai alapvetően eltérnek a klasszikus etetőket látogató énekesmadarakétól, etetésük tömegesen sodorhatja veszélybe, betegítheti meg és ítélheti pusztulásra az állatokat, ami ellen világszerte küzdenek a hatóságok és a természetvédelmi szervezetek. Szennyezi a környezetet, kikapcsolja a téli túlélést biztosító vonulási viselkedést, ami a madarak tömeges jégbe fagyását okozza, növeli a zsúfoltságot, a madarak közötti agressziót, az ebből eredő sérülésveszélyt és a fertőző betegségek terjedését. A tömeges érintkezés ránk is veszélyes, ez különösen a madárinfluenza kapcsán jelent madárra és emberre egyaránt óriási kockázatot – írták. A folyamatos „kenyérdiéta” is megbetegítheti a madarakat, ezek egyik formáját hívják angyalszárny-betegségnek. 

Magyarországon legalább 1890-től számítják a lakosság madáretetési mozgalmának indulását, így az idei a 131. szezon. A közleményben felhívták a figyelmet arra, a madarak – a közvélekedéssel ellentétben – emberi segítség nélkül is életben maradnának. A madáretetés célja a „saját gyönyörködtetésünk”, a mintegy ötven potenciális etetőlátogató madárfaj megfigyelése egyedülálló élményt nyújt a kertekben, a parkokban és sokadik emeletről is. 

Erről Kis Zoltán, az NNK laborvezetője beszélt a Kossuth Rádió műsorában. Számos koronavírus elleni oltóanyag hazai engedélyeztetése a folyamat harmadik fázisában tart. Tömeges oltás 2021 első félévében kezdődhet.