hulladék;Érd;hulladékgazdálkodás;kukaholding;NHKV;

A regionális szolgáltató állítja: a legfelelősebb gazdálkodás mellett sem kerülhető el a veszteség

- Pénzt kér Érd a szemétszállításhoz

Az ellenzéki vezetésű Érd befektetőt keres a térségi hulladékcég korábban felhalmozott hiányának rendezésére a közeli szolgáltatók körében. A felvásárlási lázban égő Vertikál is a jelöltek között.

Külső befektetőt vonnának be az ÉTH Érd és Térsége Hulladékkezelési Nkft. tőkeveszteségének felszámolására az önkormányzati tulajdonosok - derült ki a lapunk birtokába került ajánlattételi felhívásból. A dokumentumot a legnagyobb részvényes, Érd összellenzéki polgármestere, Csőzik László a Depónia, a Fővárosi Közterület-fenntartó, az NHSZ Vértes Vidéke, a Siókom és a Vertikál számára küldte ki. Lapunknak adott hétfői tájékoztatása szerint elsősorban földrajzi közelségük miatt esett a választás eme, szintén köztulajdonú hulladékcégekre. Kérdésünkre közölte: a november 20-i határidőig az NHSZ Vértes Vidékén kívül valamennyi megkeresett adott be ajánlatot. Korábbi tudósításaink szerint az országban egyre-másra a csőd szélére kerülő önkormányzati hulladékszállítókat módszeresen vásárolja fel az elvben hasonló helyzetű, polgárdi központú Vertikál. 

A kiküldött megkeresés a cég tőkeveszteségének felszámolására kéri a befektetőjelölteket. Az ÉTH saját tőkéje ugyanis már két éve negatív. Kétségtelen: a leadott mérleg 2018-ra mínusz 449, tavalyra mínusz 348 milliót mutat. Igaz, a tavalyelőtti adatokat utólag – a mérleg harmadik oszlopát kitöltve - jelentősen módosították. A levél felhívja a figyelmet a tavalyi, 246 milliós veszteségre is. Ez a tőkeállapot - amiként emlékeztetnek - törvénysértő. A szabályok erre az esetre azonnali rendezési kötelezettséget írnak elő.

Megjegyzik: az ÉTH NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-től származó díjbevétele, valamint az ennek alapjául szolgáló területi literadatok tükrében a legfelelősebb gazdálkodás mellett sem kerülhető el az ÉTH vesztesége. (A köznyelvben csak kukaholdingnak becézett állami NHKV négy éve országosan számlázza, majd osztja szét szemétdíjbevételeit a helyi hulladékcégek között.)

Az irat szerint most 368 millió szükséges a tőkehelyzet rendezésére. Az önkormányzati tulajdonosokat tömörítő, a cég ötödét jegyző társulás tanácsa október 2-án kérte fel Csőzik Lászlót: mérje fel a lehetséges „integrációs” partnerek körét, amelyek közreműködhetnek a tőkevesztés felszámolásában, ha ezt az utat választják. Az integráció szó esetleges jövőbeni összeolvadásra utalhat.

Leírásuk szerint az ÉTH-t 2012 végén alapította Érd és Diósd. A lendületes kezdés után a 2013-as rezsitörvény a műszaki tartalom változatlansága mellett bevételeiket 30 százalékkal lenyeste. Ezután a cég feladatait csak rendszeres, a tulajdonos önkormányzatoktól kapott, teljesen máig nem rendezett kölcsönökkel tudta ellátni. Ugyanakkor más települések csatlakozásával az ÉTH mára a dél-pesti térség közel 300 ezer lakója, 112 ezer háztartás ellátójává vált.

Csőzik László a levélben úgy fogalmaz: az ajánlatok kapcsán nincsenek megkötéseik, mert számos megoldást el tudnak képzelni. Ugyanakkor leszögezi: az ÉTH önállóságát, függetlenségét a lehető legnagyobb mértékben meg kívánják őrizni.

A politikus mostani megkeresésünkre a beadott ajánlatok tartalmát nem kívánta lapunkkal megosztani, mondván, azokat először polgármester-társaival egyeztetné. Arra a kérdésünkre, hogy a 368 millió forintot teljesen külső forrásból várnák, vagy abban – akár adósságelengedéssel – az önkormányzati tulajdonosok is részt vennének, úgy fogalmazott: a forrást elsősorban a külső partnerektől várják, de minden megoldásra nyitottak. A tulajdoni arányok szintén a tárgyalások függvényei.

Leszögezte: csak akkor vonnak be partnert, ha a függetlenség bizonyosan nem javítja a pénzügyi helyzetet, nem képesek „kinőni” az örökölt veszteségeket és az új korszakban sem válnak nullszaldóssá. Szavai szerint az ÉTH idén 100-200 milliós veszteségre számít, amit az új vezetőség a lehető legkisebbre szorítana.

Azt a lehetséges értelmezést, hogy az ÉTH tőkevesztését az NHKV szűkmarkúsága okozta, Csőzik László olyképp árnyalta, hogy ez a sommás megállapítás legfeljebb a korábbi időszakokra mondható el. Az ÉTH és az NHKV viszonya rendeződött, jó a szakmai együttműködés, a kukaholding hozzáállása támogatható - közölte a polgármester. Költség-felülvizsgálatukat az NHKV elfogadta és így a lehető legmagasabb díjat fizette. A kukaholding számláikat határidőre fizeti, közvetlen költségeiket elismeri és havi működési előleget nyújt. Igaz, ez a korábbi veszteségeket nem pótolja – szögezte le. A cég kiadásait maguk is ésszerűsítették, új ügyfelek bevonásával növelték a bevételt, megkezdődött a számlafizetést megtagadók felderítése és személycserék is történtek. (A kalandos múltú előző ügyvezetőt, Boldog Annát Pató Simon váltotta.) Arra a kérdésünkre, hogy ezek szerint csak az ÉTH korábbi veszteségei miatt keresnek tőkéstársat, illetve az NHKV immáron biztosítja-e az ÉTH veszteségmentes működését, a polgármester úgy fogalmazott: ebben minden alappal bízhatnak, de azért ez így még nem jelenthető ki.

A kukaholding mossa kezeitAz NHKV a szolgáltatási díj megállapításánál mindig a jogszabályok szerint jár el, a pénzügyeket határidőben rendezik – szögezte le az ügy előzményeit taglaló szeptemberi tudósításunk után lapunknak írott levelében Vásárhelyi Tibor, az NHKV vezérigazgatója. Az NHKV a közszolgáltató kérésére végzett évi költségfelülvizsgálat alapján fedezte az ÉTH közvetlen költségeit. 2018 első felében, illetve 2019 óta havi részleteket is fizetnek. Az ÉTH működtetése ugyanakkor a vezetők és a tulajdonosok felelőssége - szögezi le Vásárhelyi Tibor. (E kitételt tegnapi megkeresésünkre is nyomatékosították.) Így az is, ha „irreálisan magas, az országos átlag feletti díjon foglalkoztatja alvállalkozóit”. Az érdi polgármester kérésére három megoldást javasoltak. Az NHKV visszautasítja azokat a megfogalmazásokat is, hogy egyes hulladékszolgáltatók terjeszkedése érdekében másokat „anyagilag kiszárítana”.