járvány;

2020-11-25 07:24:00

Polgármesteri hivatal előzi az operatív törzset

Balassagyarmat fideszes polgármestere egymaga kenterbe verte az állami szervek által összeállított hivatalos statisztikát.

„A mai napon a kórházban 135 koronavírusos beteg gyógyul a Covid-osztályon és 9 beteg van lélegeztető gépen. Balassagyarmati beteg összesen 23 gyógyul a kórházban. Az elmúlt két napban nem volt elhalálozás a kórház Covid-részlegén. A polgármesteri hivatal halotti anyakönyvi adatait végig nézve a városban az elmúlt héten iktatásra került anyakönyvek szerint a 38 helyben elhunyt közül 26 covidos fertőzött volt. Közülük 5 balassagyarmati elhunytból 1 volt Covid-fertőzött” – írta 86. vészhelyzetei közleményében hétfőn este Balassagyarmat Facebook-oldalára Csach Gábor, a város fideszes polgármestere.

Precíz közlése meglepetést keltett: ilyen részletességű adatokat ugyanis az Operatív Törzs nem ad ki. Amikor Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő közérdekű adatigénylésben kérdezte Müller Cecília országos tiszti főorvost, hogy melyik kórházban hány koronavírusos beteget ápoltak a járvány kitörése óta, azt a választ kapta: „A koronavírus-fertőzöttségre vonatkozó adatokat nem egészségügyi szolgáltatónként kérik be”, ráadásul „a legtöbb esetben nem azonos a beküldő és a betegeket kezelő egészségügyi szolgáltató”. Mindezek után megkerestük, hogy  Csach Gábort, hogy akkor ő miként tud adatokra szert tenni.

– A közzétett kórházi adatok, ahogy azt egyébként több korábbi posztomban jeleztem is, nem a pillanatnyi pontos állapotot mutatják, attól függően alakulnak a számok, hogy reggel, délután vagy esetleg előző nap este kapok információkat, vagy mondjuk abban a 8 napban, amikor betegként ott feküdtem – mondta Csach Gábor, majd úgy folytatta: – A halálokokat a halotti anyakönyvi eljárásban csatolt halottvizsgálati bizonyítványok alapján látják az arra jogosult kollégák. Persze lehet eltérés, hiszen az anyakönyvi eljárás a halálozási naphoz képest csúszhat több napot is, de a tendenciák így is pontosak. A kormányhivatal a települési karanténadatokat adja, a szakképzési centrum, a tankerület és a saját intézményvezetőink pedig kérésemre naponta közlik a határozataikat, a napi jelentéseket. Vagyis minden polgármester kolléga kisebb-nagyobb utánajárással meg tudja szerezni ezeket az adatokat, ha akarja.

Márpedig szerinte ezeket az adatokat szükséges megismerni, mert az embereket érdekli, mi történik városukban, fontos, hogy valamilyen formában tájékoztassa őket valaki, aki elég megbízható forrásnak minősül. Ráadásul – tette hozzá – ezzel megelőzhetők a városi pletykák, álhírek terjedése is. – Arról nem beszélve, hogy nekünk is tudnunk kell a tendenciákat, amihez igazítani lehet a helyi védekezést, ellátási feladatokat. A kórházi statisztikáim például szeptember óta lehet, hogy darabra nem a legpontosabbak, hiszen új beteg bármelyik percben érkezhet, de viszonyításnak, a járvány aktuális helyi helyzetleírásának tökéletesen megfelelnek – mondta.