menstruációs szegénység;

2020-11-25 12:00:00

Ingyenessé teszik a menstruációs termékeket Skóciában

Az első ország a világon, ahol törvényt hoztak a menstruációs szegénység felszámolásáért.

Ingyen kötelesek biztosítani a helyi közigazgatási szervek a menstruációs tisztasági terméket: tamponokat, betéteket „mindenkinek, akinek ezekre szüksége van”, miután a skót parlament kedden egyhangúlag elfogadta az erről szóló törvényt – írta a BBC. Ezzel Skócia lett az első ország, ahol törvénnyel tesznek a menstruációs szegénység felszámolásáért.

A törvényjavaslatot Monica Lennon munkáspárti képviselő nyújtotta be, aki 2016 óta dolgozik azon, hogy a rászorulók ingyen jussanak hozzá a szükséges termékekhez. Most a lapnak azt mondta, ez egy „praktikus és progresszív” törvény, amelyet ráadásul még fontosabbá tett a koronavírus-járvány. 

Menstruációs szegénység esetén egy nő anyagi okok miatt nem tud hozzájutni a havonta szükséges egészségügyi termékekhez. Egy korábbi, 2000 fiatal nő bevonásával készített felmérésből kiderül,  négyből egy válaszadó számára nehézséget okoz a betétek, tamponok beszerzése. A teljes Egyesült Királyság területén ezek megvásárlását a nők 10 százaléka nem engedheti meg magának, 15 százalékuk számára nehézséget okoz, 19 százalékuk pedig a legolcsóbb terméket kénytelen választani. A törvény a menstruációs szegénység mellett az ebből fakadó szégyenérzés ellen is fellép, amely a kutatók szerint leginkább a 14 és 21 év közötti korosztályt érinti.

Magyarországon a menstruációs termékek áfacsökkentése még a parlamenti bizottságokon sem tudott túljutni 2019 októberében. Márpedig, mint megírtuk, a menstruációs szegénységgel foglalkozó civilek számításai szerint egy nő az élete során nagyságrendileg félmillió forintot költ el higiéniai termékekre, a legszegényebb családok számára ez, a havi 2-3000 forintos költség sokszor kigazdálkodhatatlan. 

Az Európai Unió tagállamainak felében a 10 százalékot nem haladja meg ezen termékek áfatartalma, Írország több mint tíz éve adómentesnek nyilvánította ezeket a termékeket, Németországban 19-ről 7 százalékra csökkentették, Nagy-Britanniában és Cipruson is csak 5 százalék az adó. Európán kívül is jobb a helyzet: Kenyában 2004 óta adómentes, de többek között már Kanadában, Indiában, Malajziában, Ugandában, Ausztráliában és az USA számos államában eltörölték a „tamponadót” – írta akkor lapunkban Schmuck Erzsébet, az LMP országgyűlési képviselője, a menstruációs termékek áfacsökkentéséről szóló törvénymódosítás benyújtója. „Őszintén megdöbbentem, mikor láttam, hogy a kormánypárti politikusok milyen érzéketlenséggel szavazták le a javaslatunkat” – fogalmazott.