Gyógyultan engedték haza azt a kétéves kisfiút, akinél először diagnosztizálták a Semmelweis Egyetemen sokszervi gyulladást, amely egy nagyon ritka, de súlyos szövődménye a gyermekkori Covid-19 betegségnek – közölte a Semmelweis Egyetem honlapján.
Az antitest vizsgálat szerint a gyerek az elmúlt hetekben, hónapokban kaphatta el a koronavírust, amelynek jelenléte akkor már nem volt kimutatható, amikor az egyetemi klinikára került a következményeként kialakult sokszervi gyulladás (angol rövidítéssel PIMS) tüneteivel. Mint írták, az úgynevezett Kawasaki-betegségre is jellemző, szisztémás gyulladáshoz hasonló tünetekkel, a magas láz mellett testszerte kiütéssel, kötőhártyagyulladással, nyirokcsomó-megnagyobbodással, valamint tüdőgyulladással érkezett a klinikára. Az azonnal megkezdetett nagydózisú immunglobulin és szteroidterápia hatására a gyerek állapota folyamatosan javult, és nyolc nappal később hazamehetett.
Gyermekeknél legtöbbször enyhe tüneteket okoz a koronavírus, nemzetközi szinten ugyanakkor már a járvány első hulláma alatt regisztráltak olyan eseteket, amikor a koronavírus-fertőzést követően, későbbi szövődményként kialakult a súlyos sokszervi gyulladás, amelyért nem a koronavírus, hanem a gyógyulás utáni kóros immunreakció a felelős.
A gyerekeknél előforduló, koronavírus-fertőzéssel összefüggő sokszervi gyulladás lehetőségére a következő tüntetek megléte esetén érdemes gondolni: elhúzódó magas láz mellett nagyfokú gyengeség, bágyadtság, aluszékonyság, eszméletvesztés, vörös szemek (kötőhártyagyulladás), vörös repedezett ajkak, eperszínű nyelv, duzzadt, „vizenyős” kezek és lábak, kiütés, megnagyobbodott nyaki nyirokcsomók, hasfájás, hasmenés, hányás. Ezek észlelésekor javasolt haladéktalanul konzultálni a gyermek háziorvosával, vagy a területileg illetékes gyermeksürgősségi ambulanciával, ugyanis a panaszok többnyire igen súlyosak, és gyorsan romlik a gyermek állapota – hívta fel a figyelmet Constantin Tamás.
Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese elmondta, a járvány második hullámában szinte folyamatosan látnak el Covid-pozitív gyerekeket. Ők azonban elsősorban nem úgynevezett covidos tünetek miatt kerülnek a klinikára, hanem egyéb problémával, amely mellett tünetszegény koronavírusos fertőzésük is zajlik. A fekvőbeteg-ellátásban eddig 30 Covid-pozitív esetet kezeltek, a járóbetegek között pedig 27 fertőzöttet.