Nem szeretett szerepelni, mégis mindenki ismerte a képviselőtestületben. Egy beszélgetőpartnerünk „szürke eminenciásnak” nevezte, mert nyolc éven át ő volt az Európai Néppárt (EPP) frakciójának jogalkotásért felelős alelnöke. Szájer határozta meg, hogy a politikai csoport egy-egy parlamenti jelentés elfogadásakor milyen álláspontot képviseljen, az ő kezén ment keresztül minden néppárti szavazólista. Ez az egyik legfontosabb politikai funkció a testületben.
Fordulópontot jelentett a politikus karrierjében a Fidesz tavaly márciusi felfüggesztése a pártcsaládban. Bár a májusi EP választásokig a helyén maradhatott, Manfred Weber frakcióvezető úgy határozott, hogy a magyar párt képviselői a frissen felállt frakcióban már nem tölthetnek be vezető tisztséget. „Ez a döntés nagyon érzékenyen érintette Szájert, nem tudta megbocsátani, legalábbis erre utalt a viselkedése”, mondta lapunknak egy parlamenti forrás, aki nem ápolt jó kapcsolatot magyar kollégájával. Szerinte Szájer gyanakvó, arrogáns és félelmet keltő volt: „Sokszor az volt az érzésem, hogy mindent megfigyel és feljegyez magában, hogy adott esetben az asztalodra rakja”.
A munkáját közelről ismerők szerint a fideszes honatya mindig ügyelt rá, hogy jó kapcsolatokat ápoljon a frakcióvezetéssel és egyes nemzeti delegációkkal, köztük a némettel és a franciával. Kapocs volt Budapest és Brüsszel, a Fidesz és az EPP között. A tapasztalt honatya nem véletlenül volt tagja a magyar „bölcsek tanácsának” is, amelynek az lett volna a feladata, hogy elsimítsa a viszályt a kereszténydemokrata pártcsaláddal. Híresen jó volt a viszonya Joseph Daullal, a Néppárt korábbi frakcióvezetőjével, majd elnökével. Manfred Weber a legutóbbi időkig kikérte a véleményét. Az orbáni politikát keményen bíráló Donald Tuskkal viszont alig volt beszélő viszonyban, nem véletlen, hogy a magyar kormánypárt kiszorítását régóta szorgalmazó politikus most megragadta az alkalmat, hogy a Szájer-üggyel bizonyítsa: „a Fidesz nem illik a pártcsaládba”.
Szájer József „nem egy ülésező típus”, fogalmazott egyik beszélgetőpartnerünk. A képviselő a jelenlegi parlamenti ciklusban a korábbiaknál is kevesebb időt töltött az EP brüsszeli székházában. Inkább utazott, pártközi kapcsolatokat ápolt és viszonylag sokat tartózkodott Magyarországon. A frakcióüléseken csak akkor hallatta a hangját, amikor Magyarországról és a jogállamról volt szó, nem igen szólt hozzá más vitatémákhoz.
Sok néppárti képviselőt és a frakcióvezetést is meglepte a Szájer körül kirobbant botrány. De a politikai csoportban a szexparti nem lesz téma: „Az EPP folytatja a munkáját, nem érezzük annak szükségét, hogy erről beszéljünk. Már csak azért sem, mert tiszteletben tartjuk a családját és nem kívánunk emberi méltóságába gázolni. Nagyon sajnálom, hogy ilyen helyzetbe került. Senki sem érdemli meg, hogy elbukjon a szexuális preferenciái miatt” – fejtette ki lapunknak Szájer József egyik parlamenti kollégája.