vakcina;COVID-19;

Flu vaccination

- Kelet-nyugati versenyfutás a vakcináért

A pekingi kormány gyorsan szállítana oltóanyagot, zajlanak is az ezzel kapcsolatos tárgyalások, de a korábbi klinikai vizsgálatokról szóló dokumentumok még nem érkeztek meg Magyarországra.

Ugyan az európai gyógyszerügynökség jelezte a honlapján hétfőn, hogy hozzáláttak a Pfizer-BioNTech koronavírus-vakcina dokumentumainak vizsgálatához, az Európai Unióból kilépő briteknek már nem volt okuk erre várni, így önálló döntést hoztak: jóváhagyták az oltás használatát. A szigetországban a lakosság oltása már a jövő héten megkezdődhet. Az európai gyógyszerhatóságnál folyó értékelés várhatóan december 27-ig fejeződik be. Az Európai Bizottság 300 millió adag vakcinát kötött le az Unió országainak.

A Pfizer géntechnológiás oltóanyaga, az úgynevezett nukleinsavas (mRNS) eljárásra épül. Ez a COVID-19 genetikai állományának egy részét közvetlenül az emberi sejtbe bejuttató géntechnológia, ennek következményeként a sejtek olyan koronavírus-fehérjéket termelnek, amelyek aktivizálják az immunrendszert.

Ha később az oltott személy érintkezésbe kerül a SARS-CoV-2-vel, az immunrendszere már felismeri a vírust és felkészült a támadásra. Mivel az mRNS vakcinák nem a teljes vírust kódolják, hanem annak csak egyetlen fehérjéjét, sokkal gyorsabban alakul ki a védekező reakció. További sajátosságuk, hogy a hagyományos vakcinákénál erősebb immunválaszt indukálnak. (Ez az a bizonyos vakcina, melyre a németek már november elején elkezdték kiépíteni a hűtési és szállítási infrastruktúrát.)

Kemenesi Gábor közösségi oldalán a hírrel kapcsolatban arról ír, hogy „az AstraZeneca, Pfizer és Moderna 2021-ben 5,3 milliárd adaggal tervez, amely az AstraZeneca vakcina dozírozásától függően 2,6 -3,1 milliárd embernek lenne elég. Ehhez még az oroszok külföldi piacra 500 millió adagot szánnak.”

Más elven működnek a keletről érkező kínai, valamint orosz vakcinák. Ez utóbbiak hagyományos elölt vagy élő, de legyengített vírust alkalmaznak, hogy „megtanítsák” az immunrendszert a kórokozót felismerni. Lapunk úgy tudja, a magyar kormány rendelt a kínai és orosz vakcinából is. A pekingi kormány gyorsan szállítana oltóanyagot, zajlanak is az ezzel kapcsolatos tárgyalások, de a korábbi klinikai vizsgálatokról szóló dokumentumok még nem érkeztek meg Magyarországra. Ha ezek is megjönnének, tanúsítva a szer biztonságosságát és hatásosságát, akkor azok alapján lehetne dönteni, elkezdődhet-e hazánkban a klinikai hármas fázisú gyógyszerpróba. Ez lehetne a formája annak, hogy nagyobb tömeget is beoltassanak vele Magyarországon.

Az oroszok már küldtek is 10 ampulla oltóanyag mintát a sajátjukból, a magyar külügyminiszter a közelmúltban pedig azt is bejelentette, hogy a dokumentáció is megérkezett. Úgy tudjuk, már egy magyar-szakember küldöttség is elutazott Oroszországba, hogy a helyszínen ellenőrizze a gyártás illetve a klinikai vizsgálatok körülményeit. Érdeklődtünk a hazai gyógyszerhatóságnál, hogy hol tart az orosz illetve a kínai vakcina magyarországi törzskönyvezés előtti felhasználásra szóló engedélyének elbírálása, de lapzártánkig nem kaptunk választ.

Negyvenmillió adag vakcinát rendelt a brit kormányA brit gyógyszerészeti felügyelet, a Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) jóváhagyta a Pfizer/BioNTech Covid-19 védőoltását, amely így már a jövő héttől hozzáférhetővé válik. A vakcina, amelyből a brit kormány előzetesen 40 millió adagot rendelt, minden korcsoportban 95 százalékos védettséget nyújt. Hátránya, hogy - logisztikai kihívásokat jelentve - 70 fokos hőmérsékleten kell tárolni és egy hónapon belül minden páciensnek kétszer kell beadni. Az első oltásokat az egészségügyi dolgozók kapják, de prioritást élveznek az idősotthonok gondozói és ápoltjai is, majd várhatóan a különösen veszélyeztetett kategóriába tartozó krónikus betegek, valamint a 80 év felettiek következnek. Közben Boris Johnson előző este eddigi legnagyobb parlamenti lázadását élte túl, amikor 53 tory képviselő szavazott az Anglia 99 százalékát újabb súlyos járványügyi korlátozásokba kényszerítő törvényjavaslat ellen. 80 fős többsége ellenére csak a munkáspárti tartózkodás mentette meg a kormányfőt. A családokat, barátokat elkülönítő, a vendéglátást térdre kényszerítő kormányzati intézkedéseket december 16-án vizsgálják felül. (R. Hahn Veronika London)

Fordulópontot jelentett a politikus pályafutásában a Fidesz tavaly márciusi felfüggesztése a pártcsaládban.