oltás;vakcina;Pfizer;Egyesült Királyság;koronavírus;COVID-19;

- 90 éves nagymamának adták be először a brit vakcinát

Margaret Keenan az Egyesült Királyságban és a világon is az első ember, aki megkapta a Pfizer/BioNTech-oltást.

A koronavírus okozta Covid-19 betegség elleni első vakcinát Coventry város egyetemi kórházában helyi idő szerint 6:31-kor adták be Margaret Keenannek, aki jövő héten tölti be a 91. életévét. Az idős hölgy azt mondta, kiváltságosnak érzi magát, amiért elsőként oltották be, ez a „legjobb korai születésnapi ajándék, mert ez azt jelenti, hogy együtt lehetek a családommal és a barátaimmal, miután az év nagy részében egyedül voltam” – írta a BBC. Az oltás beadatását mindenkinek ajánlja, mint fogalmazott: „ha én 90 évesen megkaphatom, akkor Ön is.” May Parsons ápoló szerint a vakcinát elsőként beadni is „óriási megtiszteltetés” volt.

A Metro című brit lap beszámolója szerint az Észak-Írországban született, korábban ékszerüzleti eladóként dolgozó asszony csupán négy éve ment nyugdíjba. Egy fia, egy lánya és négy unokája van, a biztonság kedvéért úgy tervezi, kis családi „buborékban” tölti az ünnepeket.

A Pfizer/BioNTech cégek által készített, több mint 90 százalékos koronavírus-vakcinát első körben 800 ezer brit állampolgár kapja meg, majd december végéig összesen legalább négymillió embert oltanak be. A tömeges oltás során elsősorban a 80 év felettieket, valamint az egészségügyi dolgozókat oltják be, a program célja a legkiszolgáltatottabbak védelme és az élet normalizálása.

Mint megírtuk, az Egyesült Királyság a világ első olyan országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus-vakcina alkalmazására. London az oltóanyagból eddig 40 millió dózist rendelt. Mivel a vakcinából kettőt kell beadni, ez húszmillió brit állampolgár beoltásához elég, az ország teljes lakossága 67 millió fő. 

100 millió adagot rendeltek abból, az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari csoport és az Oxfordi Egyetem által közösen fejlesztett vakcinából, amelynek engedélyezési eljárását is megkezdte a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság. Jonathan Van-Tam angol tisztifőorvos-helyettes csütörtök este a BBC televíziónak nyilatkozva elmondta: reméli, hogy még karácsony előtt engedélyezik ennek az oltóanyagnak a forgalmazását is.

Bakács Tibor immunológus-kutató, az MTA doktora lapunknak azt mondta, gondolkodás nélkül kérné az új mRNS Covid-19 vakcinát. „Azzal együtt is, hogy még számos szakértő vitatja, alkalmas-e már rutinszerű használatra ez a technológia." 

William Shakespeare másodikként kapta meg az oltást

A BBC Twitter-bejegyzése szerint másodikként a Warwickshire-ben élő William Shakespeare-t oltották be.

Az első szállítmány oltóanyag pénteken érkezett Belgiumból kamionnal Angliába. A vakcinákat egy elosztóközpontba vitték, amelynek helyszínét a brit kormány nem hozta nyilvánosságra, de hétfő estére országszerte az összes kijelölt oltási helyszínre megérkeztek az oltóanyagok. Az első oltási fordulóra hetven kórházban alakítottak ki oltóhelyeket, de később a körzeti orvosi rendelőkben, majd a patikákban is be lehet adni a vakcinát.

Matt Hancock egészségügyi miniszter az oltási kampány kezdetének előestéjén kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy most már látszik a fény az alagút végén. „Erre a napra, a győzelem napjára a rettenetes betegség elleni küzdelem kulcsfontosságú pillanataként fogunk visszaemlékezni” – fogalmazott. Hancock a második világháború végét jelképező, az angol nyelvben mélyen meggyökeresedett „V-Day” (Victory Day) kifejezést használta, amikor a győzelem napját említette.

Sir Simon Stevens, a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) angliai tagozatának vezérigazgatója, aki az egyik londoni oltási központban, a Royal Free kórházban indította el hivatalosan a kampányt, kijelentette: az oltások beadásának megkezdése határozott fordulópont a járvány elleni küzdelemben.

Sir Simon hangsúlyozta, hogy ez lesz az ország történetének legnagyobb kiterjedésű oltási kampánya, amely olyan sikerekre alapozódik, mint a gyermekbénulás, az agyhártyagyulladás és a TBC elleni korábbi oltási kampányok. 

Jonathan Van-Tam angol tisztifőorvos-helyettes kijelentette, ha a lakosság különösen veszélyeztetett csoportjai nagyon nagy számban megkapják a vakcinákat, és ha az oltóanyagok valóban nagyon hatékonynak bizonyul, akkor a Covid-19 betegség okozta halálozások és a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-betegek száma akár 99 százalékkal is csökkenthető.

December végéig mindannyiukat bíróság elé állítják.