Egymásnak ellentmondó üzeneteket küldött az elmúlt hetekben a kormány a 2021-es költségvetéssel kapcsolatban, ám ma színt vallott a Pénzügyminisztérium (PM). Közleményük szerint az idei GDP arányos 8-9 százalék után jövőre a bruttó hazai termék (GDP) 6,5 százaléka körül várható a hiány. A PM ódzkodik attól, hogy pontos számokat mondjon. Számításaink szerint ezek a százalékos értékek azt jelentik, hogy idén akár 4000 milliárd forint fölé is emelkedhet végül a deficit, 2021-ben pedig további 2500-2800 milliárd lehet a hiány. Varga Mihály pénzügyminiszter egy konferencián két hete még arról beszélt, hogy a gazdasági és a költségvetési folyamatok miatt indokolt lenne a 2021-es költségvetés módosítása, ám ebből a kommunikációból az elmúlt napokban visszavett. Szerdán a parlament gazdasági bizottsága előtt úgy fogalmazott, hogy van elfogadott költségvetése azt országnak, lehet, hogy majd ezen kell módosítani, de ezzel kivárnak, mondván, minél később kerül erre sor, annál pontosabb adatokból tudnak majd dolgozni.
Való igaz, papíron van az országnak 2021-es költségvetése, de abban a kormány még 2,9 százalékos GDP arányos hiánnyal – mintegy 1476 milliárdos deficittel – számolt, ez azonban ma már inkább csak egy telefonszám. A 2021-es költségvetési törvényben is sokkal kisebb 2020-as visszaeséssel számoltak, emiatt a bevételi oldalon 1700 milliárd forint az idei kiesés a tervekhez képest. Ráadásul a jövő évi költségvetésben nincs fedezet a januári orvosi béremelésekre, nincs szó benne a vakcinavásárlásról, nincs fedezet az azóta elfogadott családpolitikai intézkedésekre sem. A költségvetési törvényt – elvileg – csak a parlament módosíthatná, valójában az elmúlt tíz évben kialakult gyakorlatban a kormány egyszerű kormányhatározatokban teljesen átírja az éves büdzsét, így a kormány költségvetési politikája felett nincs semmilyen kontroll.
A hiány ilyen mértékű növekedése az államadósság megugrását hozza magával: tavaly a GDP 65 százalékára rúgott az államadósság, ez az év végén elérheti a 80 százalékot, és a kormány friss hiányprognózisa ismertében ez jövőre tovább nő. A legfrissebb – október végi adatok szerint – a központi kormányzat adóssága 34 061,3 milliárd forint volt, ami 73,8 százalékos államadósságnak felett meg, ám az elmúlt hetekben több devizakötvény-kibocsátásra is sor került a szokásos forintadósság növelésén túl, ezért emelkedhet 80 százalék közelébe az utolsó negyedben az államadósság.
Az idei hiány is durván felszálló ágban van: a PM szerdai közleménye szerint csak novemberben 693,9 milliárd forintos hiánnyal zárt az államháztartás, szemben az egy évvel korábbi 190,9 milliárd forintos deficittel. Ez is rekord, mint ahogy az is, hogy az első tízhavi hiány meghaladta a 3298 milliárd forintot. A kormány szerint az, hogy a idei GDP arányos hiány 8-9 százalék lehet december végére, azt jelenti, hogy az utolsó hónapban akár újabb 700-800 milliárdos deficit is összejöhet.
Sajnos nem látni, hogy ez a hatalmas pénz hova megy: a PM közleménye szerint november végéig 599,4 milliárd forintot tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések. Emellett a hazai kiadások közül 2020. november végéig kiemelhetők a Turisztikai fejlesztési célelőirányzatból (202,0 milliárd forint), a kiemelt közúti projektekre (200,2 milliárd forint) és a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra (179,6 milliárd forint) fordított források. Fontos kiadásként jelentkezik a közúthálózat fenntartására és működtetésére (84,7 milliárd forint), a Falusi Útalapból (82,0 milliárd forint) kifizetett források. Jelentősek továbbá a Magyar Falu Program alprogramjainak támogatására (61,8 milliárd forint), a Beruházás ösztönzési célelőirányzatból (58,3 milliárd forint), kifizetett összegek. November 1-jétől – 2020. január 1-jei visszamenőleges hatállyal – a nyugellátásokra és egyes más, nyugdíjszerű ellátásokra 1,2 százalékos kiegészítő emelés történt, amelyre közel 47 milliárd forintot fordítottak. A felsorolt tételek összesen 916 milliárdot magyaráznak a 3300 milliárdos hiányból, ráadásul a kiadások többsége független a Covid-19 járványtól és egyébként is volt rájuk fedezet.