Mexikó;cet;

2020-12-10 11:47:23

Új cetfajt fedezhettek fel Mexikónál (videó)

Az állatok fogait és hangját szokatlannak találták a kutatók, így DNS-elemzésnek vetették alá őket. A vizsgálat kideríti, hogy 24-re emelkedik-e az ismert csőröscetfajok száma.

Amerikai tudósok úgy vélik, eddig ismeretlen cetfajra bukkantak Mexikótól nyugatra. A kutatócsoport akkor találkozott három szokatlan külsejű egyeddel, amikor november 17-én a Mexikóhoz tartozó San Benito-szigetek közelében, az Egyesült Államok partjaitól mintegy 500 kilométerre délen egy szintén ritka, rejtőzködő, a csőröscetek közé tartozó faj után kutattak.

„Közvetlenül a hajónk mellett bukkantak fel a víz színére. Rendkívüli találkozás volt! Ritka, hogy csőröscetet lát az ember, de az még ritkább, hogy barátságos csőröscetcsoporttal fusson össze” – mondta el a Reutersnek Jay Barlow, a San Diegó-i Scripps Oceanográfiai Kutatóintézet tudósa.

A Sea Shepherd állatvédő szervezet vezette úton a kutatók nem vették észre, hogy új fajjal találkozhattak, ez később, a fotókból derült ki. Az állatok fogainak elhelyezkedése szokatlan volt – magyarázta Barlow.

A víz alatti hangfelvételek szintén arra utalnak, hogy önálló fajról van szó – tette hozzá.

A tudósok most a vízminták elemzésének eredményét várják, hátha találnak bőrsejteket, amelyek alapján DNS-vizsgálatot végezhetnek, hogy kiderüljön, valóban új fajt fedeztek-e fel. Barlow „óvatosan optimista” az új fajjal kapcsolatban. Ha a DNS-elemzés megerősíti, az ismert csőröscetfajok száma 24-re emelkedik.

„Ez egy gigantikus állat, akkora súlya lehet, mint egy skót igáslónak, az egytonnás Clydesdale-nek. Képzeljük el, hogy egy ekkora állat élete a szárazföldön titokban marad. De a tenger sok titkot rejt!” – tette hozzá.

A delfinekéhez hasonlóan hegyes pofájuk miatt csőrösnek nevezett cetek leginkább a kontinensektől távol eső vizekben élnek, ilyen a San Benito-szigetek környéke is. Noha akár ötméteresre megnőnek, nem könnyű őket megfigyelni, mert általában több mint 900 méteres mélységben élnek, csak időnként bukkannak a felszínre levegőért. Ilyen mélységben kerülik el legnagyobb eséllyel fő ellenségüket, a gyilkosnak is nevezett kardszárnyú delfineket.