vakcina;Szijjártó Péter;Pfizer;koronavírus;

A Pfizer vakcinája kaphatja meg leghamarabb az engedélyt a magyar hatóságoktól

Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter éves meghallgatásán elmondta, a német-amerikai vakcina engedélyezése akár már az év végén is megtörténhet.

Szijjártó Péter a külügyi bizottságban tartott éves meghallgatásán azt mondta, nyugaton jelenleg öt vakcinafejlesztési projekt fut, Magyarország 17,5 millió darabot kötött le. Jelezte, kétszeri beadás szükséges, így ezt a számot mindig osztani kell kettővel, ha az egy főre jutó darabot meg akarjuk kapni. Kínában három gyártóval áll kapcsolatban a kormány, napokon belül innen is megérkezik a szükséges dokumentáció. A múlt héten pedig magyar szakemberek jártak Oroszországban, ahol megtekintették az ottani vakcinafejlesztés állását.

Szijjártó Péter megvédte a lélegzettőgép beszerzéseket, mint mondta, a védőeszközöket mindenki Kínából akarta beszerezni, nagy küzdelem folyt a piacon, az egész világ sorban állt. A jó hír azonban az, hogy Magyarország nem maradt ellátatlanul, a lélegeztetőgép-darabszámot az operatív törzs határozta meg, a minisztérium feladata az volt, hogy ezeket beszerezze.

Szijjártó megítélése szerint teljesen új világgazdasági rend alakult ki, ahol komoly verseny zajlik a kapacitások újraelosztásáért. Magyarország ugyanakkor nyertese ennek a folyamatnak - hangoztatta.

A tárcavezető a meghallgatásán fontosnak tartotta kiemelni, hogy Magyarországon a segélyek helyett a munkahelyek biztosítására helyezik a hangsúlyt, ennek érdekében támogatják a beruházásokat. A társadalmi kihívásokról elmondta, amikor tavasszal beütött a járvány első hulláma, a teljesen ismeretlen és váratlan egészségügyi kihívás komoly riadalmat okozott, és szigorú intézkedések, korlátozások léptek életbe. A magyar államnak az volt a feladata, hogy minden külföldön lévő és hazatérni akaró magyarnak biztosítsa a lehetőséget a hazatérésre, és több mint 11 ezer embernek segítettek - idézte fel. Hozzátette, minden idők legnagyobb magyar hazatérési akciója volt ez, mindenkit hazahoztak, aki haza akart jönni.

Szijjártó Péter a bizottság elnöke, Németh Zsolt (Fidesz) kérdésére elmondta: úgy tűnik, az ukrán kormányzat politikai fókuszában továbbra is a kárpátaljai magyarok fenyegetése áll, elfogadhatatlan, ami ott történik, a nyugati országok mégsem szólalnak meg az ügyben.

Az uniós költségvetésről elmondta: az uniós források járnak a magyaroknak, mert hozzájárulnak az Európai Unió (EU) gazdasági teljesítményéhez, és Magyarország a csatlakozáskor megnyitotta a piacait. A vétó emelése európai szerződésekben rögzített jog, ezzel élt Magyarország és Lengyelország, és az a megállapodás, amelyet remélhetőleg a mostani csúcson elfogadnak, biztosítja, hogy politikai, ideológiai alapon Magyarországtól forrásokat nem lehet elvenni - jelentette ki.

Több képviselő felvetésére a tárcavezető kiemelte: a kormány nemzetpolitikáját az a hozzáállás határozza meg, hogy megkérdezik a határon túli magyar közösségektől, mire van szükségük, és ők azt kérték, hogy gazdaságilag erősítsék meg a közösségeket, ennek megfelelően gazdaságfejlesztési programokat hajtanak végre.

Gurmai Zita (MSZP) kérdésére közölte, a visegrádi csoportban (V4) a kölcsönös tisztelet alapjára helyezik az együttműködést, és természetes, hogy vannak kérdések, amelyekben nem értenek egyet, de nem bírálják egymást emiatt.

Zsigmond Barna Pál (Fidesz) érdeklődésére elmondta: fel kellene gyorsítani a Nyugat-Balkán euroatlanti integrációját.

Juhász Hajnalka és Nacsa Lőrinc KDNP-s képviselők felvetésére Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy az EU-nak segítenie kellene, hogy minden ember ott tudjon maradni, ahol él, támogatnia kellene a megfelelő életkörülmények megteremtését.

Ugyancsak több képviselő érdeklődött a magyar-amerikai kapcsolatok alakulásáról. A külügyminiszter kijelentette: a kölcsönös tisztelet alapján kívánnak közeledni mindenkihez a nemzetközi politikai térben.