Az Európai Parlament támogatja, hogy az unió nyújtson célzott pénzügyi támogatást a kontinens nyelvi és kulturális sokszínűségének megőrzésére, és a hosszútávú finanszírozás tervezésekor vegye figyelembe a nemzeti és nyelvi kisebbségek igényeit. Többek között ezt tartalmazza az állásfoglalás, amelyet szerdán fogad el a képviselő-testület a „Minority SafePack – egymillió aláírás a sokszínű Európáért” nevű európai polgári kezdeményezésről.
A határozati javaslatról rendezett hétfő esti plenáris vitában a képviselők egyetértettek azzal, hogy szükség van a nemzeti kisebbségek európai szintű védelmének megerősítésére, csupán azt vitatták néhányan, hogy a javasolt intézkedések nem mennek-e túl az Európai Unió hatáskörén. Mint elhangzott, 60 millió európai él kisebbségi sorban, illetve használ kisebbségi vagy regionális nyelvet, és kultúrájuk az Unió kulturális gazdaságának szerves része.
A téma azután került az EP elé, hogy a Minority SafePack (magyarul: Kisebbségi Mentőcsomag) európai polgári kezdeményezést több mint 1,1 millió európai polgár írta alá. Ebben felszólítják az Európai Uniót a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek védelmének javítására és kérik, hogy e célból kilenc területen fogadjon el ajánlásokat, illetve jogszabályokat. Ezek közé tartozik egy nyelvi sokféleségi központ felállítása, a támogatási programok kiterjesztése, a kisebbségek nyelvén történő médiaszolgáltatások kifejlesztése és támogatása.
A parlamenti vitát követően a jogszabályok előterjesztéséért felelős Európai Bizottságon a sor, hogy komolyan foglalkozzon a javaslatokkal. Johannes Hahn költségvetési biztos a vitában bejelentette, hogy a testület januárban fogja közzétenni, pontosan milyen lépéseket kíván tenni a kezdeményezésben foglaltak megvalósításáért.
Vincze Lóránt, az RMDSZ európai parlamenti képviselője, az európai aláírásgyűjtés egyik kezdeményezője és koordinátora felszólalásában azt mondta: „Az Európai Bizottság már bebizonyította, hogy fel tud lépni a szerződésekbe foglalt értékek mentén, amikor stratégiát alkotott más kisebbségek (pl. a romák – a szerk.) védelmében. A Minority SafePack kezdeményezés hatására tegye ugyanezt az őshonos nemzeti és nyelvi kisebbségekért”. A momentumos Donáth Anna arról beszélt, hogy Európa számos nemzeti és etnikai kisebbsége hátrányosabb helyzetben él, mint a többségi állampolgárok, és közéjük tartoznak a külhoni magyarok is generációk óta. Arra kérte képviselőtársait, hogy emeljék európai szintre a kisebbségvédelmet.