esélyegyenlőség;gyermekjogok;gyerekszegénység;#nemvagyegyedül kampány;

2020-12-16 08:00:00

Megtörnék a leszakadási láncot

Szinte egy egész Európát átfogó kampány kezdődött tegnap azért, hogy a hat év alatti gyermekek mindenhol egyenlő esélyt kapjanak a fejlődésre.

„Adjunk elsőbbséget az első éveknek!” elnevezéssel szinte egész Európát átfogó kampány kezdődött tegnap azért, hogy a hat év alatti gyermekek mindenhol egyenlő esélyt kapjanak a fejlődésre. A kérdés azért aktuális, mert az olyan gazdasági válságokat, amilyen a koronavírus járvány hatására az utóbbi hónapokban kialakult, mindig a gyermekek szenvedik meg leginkább – erre mutat rá a TÁRKI Társadalmi Riport 2020 című nemrég megjelent tanulmánykötetének egyik írása is. Felmérések sora igazolja azt is, hogy a szegénység csak akkor nem öröklődik át a következő generációkra, ha a lehető legkorábban avatkozik be egy állam. 

Magyarországon a 2008-as pénzügyi válság után a gyermekek több mint egyharmadát fenyegette az elszegényedés és társadalmi kirekesztés. Bár ma ennél jobb a helyzet, meg sem közelítjük a 13 százalék környéki szlovén vagy svéd adatokat. Az Európai Számvevőszék idén kiadott jelentése szerint a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett gyermekek aránya 2018-ban Magyarországon megközelítette a 24 százalékot és ezzel hazánk az uniós tagállamok között az utolsó harmadba tartozik, a Visegrádi Négyek között pedig az utolsó. A magyar kormány 12 éve nem emelte például a gyermekek után generálisan járó családi pótlékot. Most négy ismert nemzetközi gyermekjogi szervezetek fogott össze, hogy ráirányítsák a közvélemény és a döntéshozók figyelmét a korai segítség fontosságára, hogy tisztességes esélyt kapjon minden gyerek élete kezdetétől. A kampány kiemelten foglalkozik a diszkriminációnak, kirekesztésnek kitett és mélyszegénységben élő csoportokkal, a védelem alá vett vagy családjukból már kiemelt és a fogyatékos gyermekek jövőjével, a roma, migráns és menekült kisgyermekek esélyeinek növelésével. A program magyar partnere a Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület, elindítói pedig a 35 európai országban működő Eurochild, a Nemzetközi Lépésről Lépésre Egyesület, az Európai Közegészségügyi Hálózat és a Roma Oktatási Alap.

Az Európai Bizottság (EB) 2013-ban fogadott el egy ajánlást arról, hogy a gyermekek jövőjébe történő befektetés, ha megtörik a leszakadási láncot. 2015-ben az Európai Parlament is elfogadott egy határozatot az egyenlőtlenségek csökkentésére, jelenleg pedig az EB egy gyermekgarancia ajánláson dolgozik a tagországok számára azért, hogy minden gyermek számára szabadon hozzáférhetővé váljanak a legfontosabb szolgáltatások a megfelelő lakhatástól, táplálkozástól kezdve a kora gyermekkori oktatásig és egészségügyi ellátásig.