Bioritmus;Semmelweis Egyetem;felfázás;

2020-12-16 18:45:00

Nem csak hidegben lehet felfázni

Élete során szinte minden nőt érint, sőt egyre többen vannak, akiknek rendszeresen visszatér az akár vesemedence-gyulladást is okozó betegség.

A felfázás, vagyis a húgyhólyag gyulladása, ritkán ugyan férfiaknál is előfordul, alapvetően a nőket veszélyezteti. Egyre többen vannak azok, akiknél bizonyos időközönként visszatér a súlyosabb esetben akár vesemedence-gyulladást is okozó kórkép. Megelőzésként, illetve a kezelés részeként is érdemes sok folyadékot fogyasztani, az ürülő vizelet ugyanis segít „kimosni” a húgyutakból a baktériumokat – olvasható a Semmelweis Egyetem honlapján

Felfázás során baktériumok tapadnak meg és szaporodnak el a húgyhólyag nyálkahártyáján. Azért gyakoribb nőknél, mert az ő húgycsövük sokkal rövidebb, így a húgycsőnyílás környezetének baktériumai, akár a bőrről, akár a hüvely vagy a végbél felől könnyebben feljutnak a húgyhólyagba – mondta Bánfi Gergely, az Urológiai Klinika egyetemi adjunktusa. Gombák elvétve, vírusok pedig sohasem okoznak hólyaghurutot, ezért a kezeléshez a baktériumokat elpusztító szerek alkalmazására van szükség. 

A felfázásban szezonalitás is megfigyelhető, de nemcsak a hideg-nyirkos időjárás, hanem pszichésen terhelőbb életszakaszok esetén is gyakrabban fordul elő. A szakorvos arra is felhívta a figyelmet, tévedés azt gondolni, hogy csak az elhanyagolt higiénés viszonyok felelősek a kórokozó bejutásáért, a hüvely pH-egyensúlyát felborító, „túlzásba” vitt tisztálkodás legalább annyira állhat a kór hátterében. Tévhit az is, hogy a felfázást nemi érintkezés útján oda-vissza lehet „adogatni”. 

A betegség klasszikus tünete a gyakori vizelési inger, a fájdalmas ürítés vagy akár a véres vizelet. A felfázás nők felénél spontán meggyógyul, de ilyenkor is segíthet a bőséges folyadékbevitel, hiszen a híg, vagyis kevésbé irritáló hatású vizelet kimossa a húgyutakat. Makacsabb tünetek esetén gyulladásgátló gyógynövényekből, például orvosi medveszőlőből, csalánból vagy kamillából készített tea, esetleg tőzegáfonya szirup vagy tabletta fogyasztása ajánlott. Ha a tünetek néhány nap után sem enyhülnek jelentősen, akkor orvos által felírt, rövid ideig tartó antibiotikumos kezelés a megoldás – mondta Bánfi Gergely.

Ha a tünetek a kezelés ellenére is fennmaradnak, vagy láz alakul ki, urológushoz kell fordulni, mert a gyulladás a vesevezetéken a húgyhólyag felől a vesébe „felszállva” vesemedence-gyulladást is okozhat, amit gyakran injekciós antibiotikum-kezeléssel lehet gyógyítani. Ilyenkor, illetve ismétlődő hólyaghurut esetén vizelettenyésztést is célszerű végezni a kórokozó és antibiotikum-érzékenységének meghatározására. Az utóbbi években emelkedett azok száma, akiknél visszatérően alakul ki a betegség, ilyenkor a hajlamosító tényező kiderítésére is szükség van – tette hozzá a szakember.