Sikernek értékeli a Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerepét az egyeztetés nélkül benyújtott, orvosérdekeket is sértő egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény eredeti tervezetének módosításában Kincses Gyula. A szakmai testület elnöke a MedicalOnline-nak adott interjújában beszélt erről.
Bár a munkaanyag áttekintésére októberben mindössze négy órát kaptak, a kamarai elnök kiemelte:
Azt viszont a kamarai elnök fájlalja, hogy a másodállások ügyében nem történt előrelépés, még akkor sem, ha nem tiltásról van szó, hanem engedélyhez kötik azt, hogy az orvos a főállása mellett másutt is dolgozhasson.
A hálapénz büntethetőségével kapcsolatban Kincses Gyula kifejtette: a paraszolvencia kivezetésének meg kell teremteni a feltételeit, és nem a Covid- járvány alatt kellene még ezzel is terhelni az ellátókat.
Kincses Gyula a kormányzat rendszerátalakítási terveiről azt mondta, elfogadja, hogy „a járvány után nem szabad ugyanahhoz a struktúrához és működési rendhez visszatérni, mint ami előtte volt”.
Mint aláhúzta, a koronavírus-járvány hihetetlen szenvedést, terhelést, károkat okoz, ugyanakkor vannak előnyei is. Szerinte például a telemedicinában, a távgyógyításban olyan fejlődés történt az elmúlt hónapokban, mint eddig soha:
Megjegyezte azonban, hogy a komplex egészségügyi reformról nincsenek ismereteik, mert bár a reform generális előkészítési folyamatának a kamara aktív szakmai résztvevője volt:
A MOK elnöke arról, hogy az idén megjelentek a kórházakban a katonák, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóságot (OKFŐ) vezetője egy volt rendőrkapitány vagy, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok mintájára szerveznék át az intézményi struktúrát, azt mondta:
Kincses Gyula szerint a MOK az elmúlt egy évben eredményeket ért el, változások indultak az ágazatban, amihez hozzájárult az is, hogy a vírushelyzet reflektorfénybe helyezte az egészségügyet. – Ennek nyomán a kormány felismerte, hogy a reformok nem halogathatók, és muszáj szakmai partnerségre törekednie az orvostársadalmat képviselő testülettel – tette hozzá az elnök.