oltás;vakcina;járvány;Pfizer;kérdőív;koronavírus;

- Szúrás előtt kérdőívet kapnak az oltandók

Alaposan kifaggatják egészségi állapotukról azokat, akiket most oltanak be, pedig a gyártó szerint nem nagyon van kizáró ok – tudta meg lapunk.

Csaknem kéttucatnyi, az egészségi állapotukat firtató kérdésre kell válaszolniuk azoknak az orvosoknak, ápolóknak, akik megkapják a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcináját a napokban – tudta meg a Népszava. Egyebek mellett arra kell válaszolniuk, hogy milyen krónikus betegségeik vannak, milyen gyógyszereket szednek, allergiások-e, terveznek-e terhességet két hónapon belül, állnak-e műtét előtt, volt-e valaha oltással kapcsolatos allergiás rohamuk. Mindezek miatt megkérdeztük a Pfizer Magyarország orvosigazgatóját, Fabó Tibort, hogy milyen krónikus betegségek esetén nem ajánlják az oltás beadását.

Fabó Tibor konkrét betegségek felsorolása helyett úgy felelt: a vakcina beadhatóságról mindig az oltóorvos dönt, óvatosságra van szükség a vérzékenyeknél, illetve a véralvadásgátló gyógyszerrel kezelteknél, mert ezt az injekciót izomba adják, és az okozhat vérömlenyt. Az eddigi biztonságossági vizsgálatok alatt bőrpírnál, helyi fájdalomnál komolyabb kellemetlen reakciót nem tapasztaltak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ezekből a tesztekből kizárták mindazokat, akiknél korábban súlyos reakciót váltott ki valamely más vakcina. De – mint mondta – például étel- vagy egyéb allergiások biztonsággal beolthatók. Magyarországon már több mint ezer egészségügyi dolgozót oltottak be, eddig egyiküknél sem tapasztaltak különösebb oltási reakciót.

Várandósoknak, terhességet tervezőknek, és a gyerekeknek egyelőre nem ajánlják a Pfizer-BioNTech Comirnaty nevű készítményét, mert ehhez a klinikai tesztek eddig nem voltak kellően széles körűek. Például túl kevés 16 éven aluli vett részt ezekben. Fabó Tibor azt is elmondta, hogy a vizsgálatok az engedélyezés után sem zárulnak le, így várható, hogy 12-16 éveseket is bevonnak a klinikai tesztelésbe.

Mint arról korábban beszámoltunk, szombaton érkezett meg Magyarországra az első 9750 adagot tartalmazó vakcinaszállítmány. A Debreceni Egyetemen, a nyíregyházi megyei kórházban, a Dél-pesti Centrum Kórházban, a Korányi Tüdőgyógyintézetben és a Semmelweis Egyetemen már oltják a sürgősségi és intenzív osztályok azon a dolgozóit, akik még karácsony előtt önként jelentkeztek. Az operatív törzs hétfői tájékoztatóján elhangzott, hogy Magyarországon hétfőig 1094-en kapták meg a védőoltást, és eddig egyiküknél sem tapasztaltak különösebb oltási reakciót.

Zsigmond Krisztina a Pfizer Magyarország vakcinaüzletág-fejlesztője elmondta: még idén 80 ezer adag oltást szállítanak Magyarországra, ami további 40 ezer embernek elegendő. Lapunk korábbi információit megerősítve hozzátette azt is, hogy 2020-ra és 2021-re összesen 4,4 millió adagot kötött le a magyar kormány, és a megállapodás szerint hetente szállítanak az oltópontokra. Zsigmond Krisztina közlése szerint arra törekszenek, hogy 30 napnál tovább lehetőleg sehol ne kelljen helyben tárolni a vakcinát. A készítményhez csak az államilag kijelölt oltópontokon lehet hozzájutni, kereskedelmi forgalomba nem kerül sem most, sem később. Minden országban, így nálunk is a hatóságok döntik el, hogy mely csoportok, mikor kapnak oltást.

A Pfizer-BioNTech Comirnaty nevű készítménye egy úgynevezett mRNS vakcina. Az mRNS egy üzenet közvetítő fehérje, amely a szervezet védekező sejtjeit utasítja a vírus tüskefehérjének a felismerésére és azzal az ellenanyag gyártásra. Vereckei Péter, a Pfizer Magyarország ügyvezető igazgatója szerint a szervezetbe juttatott mRNS a dolga végeztével megsemmisül, a szervezetünk 72 óra alatt lebontja. Vereckei szerint a most használt oltóanyag 17 vírusvariáns ellen véd, egyelőre nincs szükség a módosítására a frissen felbukkant brit vírus-mutáció miatt sem. De – mint mondta – folyamatosan vizsgálják, hogy változtassanak-e a vakcinán. Ha erre szükség lenne azt is gyorsan el lehet végezni, hat hét alatt előállítható az új oltóanyag.

A Comirnaty-ból két adagot kell beadni három hét különbséggel, a teljes védettség a második adag után hét nappal alakul ki. Azt még nem tudni, hogy mennyi ideig nyújt védelmet a vakcina. Az orvosigazgató szerint erre a kérdésre 2-3 hónap múlva tudnak választ adni. Az viszont már bizonyított, hogy az oltottak szervezetében kétszer-háromszor több ellenanyag termelődik, mint azokéban, akik természetes úton estek át a fertőzésen. 

Megjött az orosz kamion is Hatezer ampullányi orosz vakcina érkezett Magyarországra – számolt be a Facebook-oldalán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Mint mondta, a korábbi megállapodás alapján folytatódik Oroszország és Magyarország között a koronavírus elleni vakcinával kapcsolatos együttműködés. A vakcinát szállító kamion Tornyosnémetinél lépte át a határt. Rendőri kísérettel vitték a Nemzeti Népegészségügyi Központba a szállítmányt, ahol – mint a külügyminiszter fogalmazott – "a magyar szakembereknek újabb lehetősége nyílik arra, hogy döntést hozzanak az oltóanyag felhasználásának módjáról." A szállítmány alighanem összefüggésben van azzal, hogy Kásler Miklós humánminiszter szombaton arról beszélt: „El tudunk indítani az orosz vakcinával háromezer ember esetében egy klinikai vizsgálatot. Ami azt jelenti, hogy Magyarországon egy újabb oltási lehetőség biztos, tudományos hátterét hozzuk létre.” Arról viszont továbbra sincs hír, hogy hol tart az orosz vakcina hazai engedélyeztetése és vizsgálata.

Azt még nem lehet megmondani, hogy az oltás mennyi időre ad védettséget. A beoltottakat két éven át után követik.