év szava;

2020-12-29 06:15:16

A nyunyóka és az álganéjtúró

Imádunk listázni. Évtizedes tapasztalat, hogy ilyenkor, az év vége felé közeledve hatványozottan száll meg minket a listázhatnék. Az újságok hatalmas főcímekben adják tudtunkra, hogy végre, végre valahára megszületett Az év rovara, amely – csak ha kérdezik önöktől – az álganéjtúró (Trypocopris vernalis). Az év gombája pedig a csoportos csészegomba (Microstoma protractum) lett. Mindig érdekelt, hogy a szakavatott zsűri mi alapján választja ki az arra legérdemesebbeket, vagyis azokat, amelyekről azután a laikus közvélemény szavazhat. Elképzelem az entomológusok vérre menő vitáit, ahogy a lótücsök pártiak (Gryllotalpa gryllotalpa) szétzúzzák az ágyi poloska (Cimex lecturalius) hívek érveit, vagy a pillanatot, amikor a csuka megtudja, hogy csak második lett az Év hala választáson a süllő (Sander lucioperca) mögött.

Mindazonáltal azt, hogy milyen évet hagyunk magunk mögött, talán leginkább a szavaink fejezik ki. Az angoloknál és amerikaiaknál gyakorlatilag minden valamire való szótárkiadó megjelenteti a saját Év szavait. A brit Collinsnál például idén – nem meglepő módon – a lockdown, vagyis a lezárás végzett az első helyen. Az Oxford Languages a világ összes országában gyűjt adatokat, így a lockdown mellett ott van a shelter-in-place (otthoni elkülönítés, házikarantén), illetve a kifejezetten Malajziában használatos movement control order, ami nagyjából annyit tesz, hogy az állampolgárok szabad mozgásának korlátozása járvány idején.

Minálunk örvendetesen sok szó közül lehetett választani idén. (Csak zárójelben: tavaly a Brexit, a klímahiszti és a korrupció végzett a dobogón, ebben a sorrendben.) 2020-ban tehát egy ideig nagy verseny volt a családbarát és a babaváró között, de csak a második helyért. Tudniillik az év első hónapjaiban a migránst hálistennek semmi sem taszíthatta le a dobogó tetejéről. Még Soros és Gyurcsány is csak megszorongatni tudták. Aztán jött a pandémia, és (majdnem) minden megváltozott. A Tinta Kiadónál például, amely évről évre közreadja a leggyakrabban használt szavaink listáját, most utcahosszal vezet a karantén, megelőzve a koronavírust és a maszkot. Ez a (részben) tudományos kutatás azonban képtelen lépést tartani azzal a verbális burjánzással, amivel jeleseink az év végéhez közeledve ajándékoznak meg bennünket. Mert mire véljük, hogy a kereszténység és a jogállamiság és az oltakozás nem fért fel a listára, és nyunyóka is csak a huszonharmadik? Némi megnyugvás, hogy az ereszcsatorna rohamtempóban kapaszkodik felfelé (lapzártakor már 11.), Novák Katalin jóvoltából megjelent az ál-ablakpucolás, sőt a libernyák is szépen teljesít.

A kormány által kiadott közlemény szerint azonban – a miniszterelnök határozott kérésére – Az év szava idén a háború lett. A hivatalos indoklás szerint a háború „jól használható szinte minden élethelyzetben, magyarázatként, indokként és úgy általában”. Összetételként kizárólag a megnyerjük, megnyertem és meg fogjuk nyerni formában használható, amit az Alaptörvény következő módosítása is tartalmazni fog.