Izrael;Benjamin Netanjahu;kém;

2020-12-30 17:45:19

Véget ért a nagy kémsztori: minden választási kampányára jut egy-egy világraszóló szabadulás Izraelben

Két éven belül a negyedik előrehozott parlamenti választásra készül az ország, és „Bibi” szénája igencsak cudarul áll. De újra csoda történt, segítségére sietett ismét a „véletlen”.

Benjamin Netanjahu szerencsés csillagzat alatt születhetett. Más magyarázat nincs arra, hogy az utóbbi időben minden választási kampányára jut egy-egy világraszóló szabadulás. Idén januárban, a harmadjára megismételt előrehozott választás kampányában személyesen vihette haza Moszkvából a 26 éves Naama Iszakárt, akit 9,6 gramm hasis birtoklásáét 7 és fél év  börtönre ítélték Oroszországban. Aránytalan büntetése miatt egész Izrael követelte szabadon bocsátását, hiszen nyilvánvaló volt, hogy nagypolitikai játszmák áldozata. Putyin végül személyesen kegyelmezett meg végül Naamának, Netanjahu pedig csilloghatott a szabadító szerepében.

Most újra kampány van Izraelben, két éven belül a negyedik előrehozott parlamenti választásra készül az ország, és „Bibi” szénája igencsak cudarul áll. De újra csoda történt, segítségére sietett ismét a „véletlen”. Szerda reggel megérkezett Izraelbe az egyik leghíresebb kém, Jonathan Pollard és felesége, Eszter. A zsidó származású Pollard az amerikai haditengerészet hírszerzési elemzője volt, amikor pénzért titkos hadiipari dokumentumokat szolgáltatott ki Izraelnek. 1985-ben bukott le, 1987-ben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. 

A Pollard-ügy nagy hullámokat vert. Izrael és legszorosabb, egyben legfontosabb szövetségese kapcsolatát veszélyeztette, másrészt az ítélet szigora valóban precedens nélküli volt. Sajtóbeszámolók szerint 35 éve először történt meg az Egyesült Államokban, hogy egy amerikai állampolgár a kémkedésre vonatkozó törvény megsértéséért ennyire szigorú ítéletet kapjon. A mai napig nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan milyen titkokat adott ki, de az biztos, hogy köztük volt az amerikai elektronikus hírszerzés részletes műszaki leírása. Csupán 30 év után, 2015 júliusában helyezték feltételesen szabadlábra, de nyomkövetőt kellett viselnie és nem hagyhatta el otthonát. Izraelben azonban celebbé vált. Politikusok sora állt ki mellette, tömegek tekintették az ország hősének. Már 1995-ben megkapta az izraeli állampolgárságot, de új hazájába csak tegnap érkezhetett meg.

A tel-avivi repülőtéren Netanjahu meghatódva, hősöknek kijáró tisztelettel nyújtotta át neki az állampolgárságát igazoló dokumentumokat. Pollard a magánrepülőből kilépve letérdelt és megcsókolta a földet, Netanjahu pedig közölte: „Önök itthon vannak”.

A miniszterelnök novemberben közleményben tudatta, hogy „Izrael továbbra is elkötelezett Jonathan Pollard visszatérése iránt Izraelbe”. Csakhogy Pollard nem visszatért, Texasban született, soha nem járt Izraelben. A thenewsherald.com amerikai portál a kém novemberi szabadulása után találóan írta: Pollard szabad ember, de nem ártatlan. Izraeli politikusok, kiváltképpen Netanjahu és a közvélemény egy része úgy kezelték az ügyet, mintha Pollard eleve közülük való lenne. De az igazság az, hogy Pollard amerikai, aki titkos információkat kezelt és még csak nem is Izrael volt az egyetlen ország, amellyel kapcsolatban állt. Bár időközben izraeli állampolgárságot szerzett, ez nem változtat azon a tényen, hogy a hazáját árulta el.