egészségügy;vakcina;COVID-19;

- Vakcina: lassú kezdet

Hiába kerülnek naponta kapcsolatba a diákokkal, a tanárok kimaradtak az oltási tervből. Vakcina azoknak is jár, akiknek nincs érvényes tajszámuk.

Az elmúlt bő egy hét alatt negyvenezer ember koronavírus elleni oltására elegendő vakcina volt az országban, ám eddig ennek mindössze egyharmadát adták be. Az elsőként oltandó csoportba az egészségügyben dolgozók tartoznak. A jelentkezésük önkéntes, és eddig a betegekkel foglalkozók mindössze tíz százaléka élt a lehetőséggel. Lapunk több szakmai szervezetet is megkeresett, azt tudakolva, hogy mi az oka az érdektelenségnek. Balogh Zoltán, a szakdolgozói kamara elnöke a mérsékelt oltakozási kedvet részben az ünnepekkel, részen a hektikus munkabeosztással magyarázta. Azt mondta: ő biztos abban, hogy ezen a héten, amikor helyreáll a normális munkarend, fölgyorsul az oltások beadása. Intézményvezetők szerint sem teremtett optimális helyzetet, hogy a szenteste előtt néhány órával kellett összeállítaniuk azok névsorát, akik az ünnepek alatt időpontot kaphattak. A kollégáik jó része ekkor már nem is volt a munkahelyén.

Egy ápoló, akit az év utolsó napjaiban a Szent László kórházban oltottak, arról számolt be, hogy hiába ment időpontra, nagyon lassan zajlott a folyamat. Ő háromnegyed órát töltött el az oltóponton, ezalatt mindössze négy ember kapta meg a vakcinát. Pedig, mint mondta, fölkészült, előre kitöltve vitte magával azt a kérdőívet, amely alapján eldönthető, megkaphatja-e a vakcinát vagy sem. Az oltás előtt és utána is volt orvosi konzultáció, a kettő között pedig egy nővér szúrta meg.

Lapunk kérdésére, amelyben azt firtattuk, hogy miért csak ennyi oltást sikerült beadni, a szaktárca azt válaszolta, hogy az egészségügyi dolgozók oltása folyamatos, jelenleg és a következő hetekben is folytatódik. A 25 kijelölt oltóponton már nemcsak a kórháziak, hanem az alapellátásban, a járóbeteg szakellátásban dolgozók, a védőnők, a fogorvosok, és a magánklinikák munkatársainak oltása is zajlik. Nekik maguknak kell bejelentkezniük az oltópontokra. Emellett a kisebb vidéki kórházakban is megkezdik a dolgozók oltását, tehát még sok vakcinára van szükség az egészségügyi dolgozók számára. Emellett hamarosan elindulhat az oltási sorrendben következő célcsoport, az időotthonok lakóinak és dolgozóinak oltása is – közölte az tárca.

Az országos tisztifőorvos az operatív törzs hétfői ülésén arról beszélt, hogy rövid időn belül a teljes lakosság számára is elérhető lesz a koronavírus elleni védőoltás, azonban amíg „bizonytalan a szállítás mennyisége”, addig „egy picit még várni kell”. Miután január elsejétől már vannak akik kiestek az ingyenes ellátásból (felfüggesztették a tajszámukat), megkérdeztük a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, hogy azok is megkaphatják-e ingyen az oltást, akiknek már a sürgősségi ellátásért is fizetniük kell. Mint írták: nem akadály, hogy ők kiestek a közfinanszírozott egészségügyi ellátásból. A Covid-19 vírus elleni védőoltást ingyen biztosítja a kormány azok számára, akik igénylik. Így ebben az esetben nincs jelentősége annak, hogy milyen az oltásra jelentkező személy NEAK-os lámpaszíne, tehát a biztosítási rendszerből kiesők is kaphatnak védőoltást. Megjegyezték: a járvány kezelése állami feladat, így az ezzel kapcsolatos költségeket az állam vállalja.                    

Vezetőt kapott az oltási tervAz operatív törzs hétfői tájékoztatóján György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára bejelentette: az operatív törzs az oltási terv végrehajtására projektmunkacsoportot hozott létre, amelyet ő vezet. Ez a közönségnek azért lehet meglepő, mert amíg volt ÁNTSZ az ott dolgozó szakemberek végezték a járványügyi ellátást. Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap reggel a közszolgálati rádióban arról beszélt, hogy Magyarország technikailag készen áll a koronavírus elleni oltások tömeges és gyors beadására, amennyiben nagy mennyiségben érkezne vakcina az országba, azok beadása a több mint tízezer választási helyszínen is történhetne meg. Megjegyezte: mostani tudása szerint nem várható rövid időn belül több millió vakcina, mivel jelenleg a gyártók sem tudnak megbízható szállítási mennyiségeket és időpontokat mondani. Falus Ferenc egykori tiszti főorvos szerint az oltást lényegében bárhol be lehet adni, ahol meg vannak a feltételek az esetleges „oltási balesetek” elhárításra, vagyis van lehetőség az allergiás reakciókat is kezelni. Németországban például stadionokban létesítettek felülről nyitott oltószobákat. Ugyanakkor megjegyezte: mégis csak az volna az optimális, ha a háziorvosokra bíznák mind az oltásra jelentkezők gyűjtését, mind a vakcina beadását. Beszélt arról is, hogy amíg legalább 6 millió ember nem kapta meg a vakcinát, nem lehet letenni a maszkot. Az oltás ugyanis a betegségtől véd, de attól nem, hogy ne tapadjanak meg továbbra is vírusok az orr és a száj nyálkahártyáján, ezek pedig tovább adhatók és a nyájimmunitás eléréséig másokat meg is betegíthetnek.

Az oktatási szakszervezetek hangot adtak elégedetlenségüknek.