Érezhetően visszafogta az ünnepek előtti költekezést a koronavírusjárvány. A KSH csütörtökön közzétett novemberi adatai szerint ugyanis az egy évvel korábbihoz képest 0,8 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi üzletek forgalma. Az vásárlók lényegében csak élelmiszerekből és gyógyszerekből vettek kissé többet, mint egy évvel korábban, a karácsonykor tipikus ajándéknak számító árucikkeket – könyvet, műszaki cikket, ruhát, cipőt - kínáló boltok forgalma viszont továbbra is jelentősen elmaradt.
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint összességében mégis inkább pozitív meglepetésként lehet értékelni az adatokat, hiszen a novemberben jelentősen szigorodó korlátozó intézkedések ellenére is némileg javulni tudott a kiskereskedelmi összkép. Októberhez képest ugyanis 1,1 százalékos javulást jelentenek ezek a számok. Bár egyre többen dolgoznak otthonról, ez nem vetette vissza még jobban az üzemanyag-kiskereskedelmet, igaz, az előző év novemberéhez képest így is 9,4 százalékkal csökkent az értékesítés a benzinkutakon. Ennél azonban a szeptemberi és az októberi hónap is gyengébb volt.
Az élelmiszer-kiskereskedelem forgalma pedig a szokásosnál ugyan alacsonyabb szinten, de stabilizálódni látszik. Sőt: éppen e terület 1,8 százalékos éves bővülése járult hozzá leginkább a teljes kereskedelmi szektor vártnál kedvezőbb teljesítményéhez – mutatott rá Virovácz Péter. A nem-élelmiszer kiskereskedelem esetében a vásárlások jelentős része átkerült az online térbe. A webáruházak már 2019-ben is 38 százalékkal növelték éves alapon mért forgalmukat, tavaly novemberben pedig még jobban belehúztak, így további 43 százalékkal tudtak bővülni.
Virovácz Péter szerint már csak az a kérdés, a karácsonyi időszak mennyivel sikerült gyengébbre 2020-ban, mint 2019-ben. Ez nagyban meghatározza majd ugyanis, milyen mértékű csökkenést mutat a GDP a tavalyi év utolsó negyedévében. Az ING etéren jelenleg 2,5 százalékos negyedéves alapon mért visszaeséssel számol.
A KSH heti monitor közléseiben az online pénztárgépek adataiból december közepéig lehet látni a kiskereskedelem teljesítményét, ez pedig továbbra sem jelez hatalmas bevásárlási lázat. Sőt: a november 12. - december 11. közötti időszakban a bolti kiskereskedelem folyóáron számolt forgalma 1,2 százalékos mínuszba került, és ebben még nincs is benne az infláció. Ebben az időszakban is csupán az élelmiszer- és a gyógyszer-kiskereskedelem tudott némi növekményt felmutatni, az üzemanyag kereskedelem, a szabadidős, kulturális cikkek, vagy az egyéb háztartási cikkek területén 15-22 százalékos visszaesést látni.