önkormányzatok;Siófok;

2021-01-08 13:05:16

Önkormányzatok: fájni vagy nagyon fájni fog a nadrágszíjhúzás

– Az önkormányzatoknak szóló állami támogatás nem könyöradomány, hanem jár, hogy a települések lakói zökkenőmentesen tudják élni mindennapjaikat – jelentette ki pénteki tájékoztatóján Lengyel Róbert, Siófok polgármestere, aki a balatoni város pénzügyi helyzetén keresztül mutatta be az önkormányzatok nehézségeit.

– Nem véletlen, hogy aggódnak a jövőjük miatt, leépítéseket terveznek, mert nem tudják, mennyi pénzből gazdálkodhatnak az idén. Annyi biztos, hogy az idén akkor is meg kell húzni a nadrágszíjat, ha a kormány kompenzálja a helyi iparűzési adó kiesését, ha pedig nem, akkor nagyon-nagyon fájni fog a szíj szorítása. Noha nem luxusberuházásokra kérjük a pénzt, hanem teljesen normális működtetésre: egészségügyre, a szociális szférára, kultúrára.

A siófoki városvezető szerint a koronavírusra hivatkozott kormányzati elvonások miatt korábban nem látott nehézségekkel kell megküzdeniük a településeknek, hiszen január elején fogalmuk sincsen, a korábbi bevételeik közül mennyi valósul meg ebben az évben, illetve mekkora állami támogatással számolhatnak.

– Csak annyit tudni, hogy a 25 ezer lakos alattiak helyi iparűzési adóbevétel-kiesését teljes mértékben kompenzálja az állam, az ennél nagyobb településekről pedig egyénileg dönt majd – tette hozzá Lengyel Róbert, aki szerint önmagában igazságtalan, hogy 25 ezer lakos alatt száz százalékos kompenzáció jár, hiszen így például az atomerőmű miatt amúgy is kivételezett helyzetben lévő, 18 ezres Paksnak mindent megtérítenek, ezzel szemben egy gazdaságilag rosszabb helyzetben lévő nagyváros nem feltétlenül számíthat a teljes dotációra.

Siófok pedig még azt sem tudja, melyik kategóriába sorolják, hiszen míg a KSH szerint 25 ezernél többen lakják, addig az önkormányzati választásokon a 25 ezer fősnél kisebb településekre érvényes előírások vonatkoztak a városra.

– A gépjárműadó 40 százaléka 2020-ban 110 millió forintot jelentett volna számunkra, de nem ez volt az egyetlen veszteség, ami sújtott bennünket – magyarázta a polgármester. – A különböző helyi adók és bevételek járvány miatti részleges elmaradása közel 300 milliós kiesést jelentett. Pedig a saját bevételeinket nem luxusberuházásokra, hanem a város működtetésére költjük: az óvodákra, az idősotthonra, a bölcsődére, a gyermekétkeztetésre, a könyvtárra, a kulturális központra, az orvosi ügyeletre, helyi tömegközlekedésre az állami támogatáson felül 740 milliót költöttünk tavaly. Azt már tudjuk, hogy kötelező feladatokhoz nyújtott kormányzati dotáció 113 millióval csökken az idén, illetve nem számíthatunk cirka 100 millióra, melyet az idegenforgalmi adó emelésével reméltünk. A költségvetésünk legnagyobb részét a helyi iparűzési adó jelenti, mely 2020-ban meghaladta az 1,9 milliárdot, vagyis a hipa 50 százalékának elengedése közel egymilliárdos kiesést jelent számunkra. Ám fogalmunk sincsen, hogy ebből mennyit kapunk majd meg kárpótlásként, így azt sem tudjuk, mit tervezhetünk erre az évre. Pedig még egyszer mondom, nem könyöradományra várunk, hanem a nekünk járó pénzre.